Świadczenie usług w postaci schronienia w schronisku dla osób bezdomnych oraz w schronisku z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych przebywających na terenie miasta Gdyni (6 części)

1. Przedmiotem zamówienia jest świadczenie usług w postaci schronienia w schronisku dla osób bezdomnych oraz w schronisku z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych przebywających na terenie miasta Gdyni – dorosłych kobiet i mężczyzn, w podziale na 6 części: 1) Część 1 – Świadczenie usługi w postaci schronienia z usługami opiekuńczymi …

CPV: 85311200 Servicios de bienestar social proporcionados a minusválidos, 85311000 Servicios de asistencia social con alojamiento
Plazo:
25 de noviembre de 2024 a las 09:05
Tipo de plazo:
Presentación de una oferta
Lugar de ejecución:
Świadczenie usług w postaci schronienia w schronisku dla osób bezdomnych oraz w schronisku z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych przebywających na terenie miasta Gdyni (6 części)
Organismo adjudicador:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni
Número de premio:
MOPS.DZP.322.400/2024

1. Nabywca

1.1 Nabywca

Oficjalna nazwa : Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni
Status prawny nabywcy : Instytucja lokalna
Sektor działalności instytucji zamawiającej : Ochrona socjalna

2. Procedura

2.1 Procedura

Tytuł : Świadczenie usług w postaci schronienia w schronisku dla osób bezdomnych oraz w schronisku z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych przebywających na terenie miasta Gdyni (6 części)
Opis : 1. Przedmiotem zamówienia jest świadczenie usług w postaci schronienia w schronisku dla osób bezdomnych oraz w schronisku z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych przebywających na terenie miasta Gdyni – dorosłych kobiet i mężczyzn, w podziale na 6 części: 1) Część 1 – Świadczenie usługi w postaci schronienia z usługami opiekuńczymi dla średniomiesięcznie 20 osób bezdomnych (kobiet i mężczyzn); 2) Część 2 - Świadczenie usługi w postaci schronienia dla średniomiesięcznie 23 osób bezdomnych (tylko mężczyzn); 3) Część 3 - Świadczenie usługi w postaci schronienia z usługami opiekuńczymi dla średniomiesięcznie 50 osób bezdomnych (kobiet i mężczyzn); 4) Część 4 - Świadczenie usługi w postaci schronienia dla średniomiesięcznie 70 osób bezdomnych (tylko mężczyzn); 5) Część 5 - Świadczenie usługi w postaci schronienia z usługami opiekuńczymi dla średniomiesięcznie 10 osób bezdomnych (kobiet i mężczyzn); 6) Część 6 - Świadczenie usługi w postaci schronienia oraz schronienia z usługami opiekuńczymi dla średniomiesięcznie 10 osób bezdomnych (tylko kobiet) tj.: 3 osoby bezdomne wymagające usług opiekuńczych oraz 7 osób bezdomnych niewymagających usług opiekuńczych.
Identyfikator procedury : 2fd1e83e-5246-48ae-b1b1-c9eaa9becce2
Wewnętrzny identyfikator : MOPS.DZP.322.400/2024
Rodzaj procedury : Otwarta
Procedura jest przyspieszona : nie
Uzasadnienie procedury przyspieszonej :
Główne aspekty procedury :

2.1.1 Przeznaczenie

Charakter zamówienia : Usługi
Główna klasyfikacja ( cpv ): 85311200 Usługi opieki społecznej dla osób niepełnosprawnych

2.1.2 Miejsce realizacji

Adres pocztowy : ul. Grabowo 2
Miejscowość : Gdynia
Kod pocztowy : 81-265
Podpodział krajowy (NUTS) : Trójmiejski ( PL633 )
Kraj : Polska

2.1.4 Informacje ogólne

Podstawa prawna :
Dyrektywa 2014/24/UE
Ustawa z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t. j. z 2024 r. poz. 1320) dalej zwana ustawa Pzp - Postępowanie dotyczy zamówienia na usługi społeczne o wartości powyżej progu unijnego (powyżej 750 000,00 euro) i jest prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie art. 132 ustawy Pzp w związku z art. 359 pkt.1 ustawy Pzp. Do postępowania stosuje się przepisy dotyczące zamawiania usług.

2.1.5 Warunki udzielenia zamówienia

Warunki zgłoszenia :
Maksymalna liczba części zamówienia, na które jeden oferent może składać oferty : 2
Warunki zamówienia :
Maksymalna liczba części zamówienia, których można udzielić jednemu oferentowi : 2

2.1.6 Podstawy wykluczenia

Powody wykluczenia źródła : Dokumenty zamówienia, Uwaga
Aktywami zarządza likwidator : art. 109 ust. 1 pkt. 4 ustawy Pzp
Bezpośrednie lub pośrednie zaangażowanie w przygotowanie przedmiotowego postępowania o udzielenie zamówienia : art. 108 ust. 1 pkt. 6 ustawy Pzp
Działalność gospodarcza jest zawieszona : art. 109 ust. 1 pkt. 4 ustawy Pzp
Inna sytuacja podobna do upadłości wynikająca z prawa krajowego : art. 109 ust. 1 pkt. 4 ustawy Pzp
Korupcja : art. 108 ust. 1 pkt. 1 i 2 ustawy Pzp
Nadużycia : art. 108 ust. 1 pkt. 1 i 2 ustawy Pzp
Naruszenie obowiązków w dziedzinie prawa pracy : art. 108 ust. 1 pkt. 1 lit. h i pkt. 2 ustawy Pzp
Niewypłacalność : art. 109 ust. 1 pkt. 4 ustawy Pzp
Naruszenie zobowiązania dotyczącego płatności składek na ubezpieczenia społeczne : art. 108 ust. 1 pkt. 3 ustawy Pzp
Naruszenie zobowiązania dotyczącego płatności podatków : art. 108 ust. 1 pkt. 3 ustawy Pzp
Naruszenie zobowiązań wynikających wyłącznie z krajowych przesłanek wykluczenia : dot. art. 108 ust. 1 pkt. 4, ust. 2 ustawy Pzp Przesłanki te dotyczą: 1) wykluczenia wykonawcy w przypadku skazania za przestępstwo, o którym mowa w art. 47 ustawy o sporcie; 2) wykluczenia wykonawcy w przypadku skazania za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów i przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu (art. 108 ust. 1 pkt 1 lit. g) i pkt 2 ustawy Pzp), tj. za przestępstwa, o których mowa w art. 270- 277d Kodeksu karnego [przestępstwa wiarygodności dokumentów] i przestępstwa, o których mowa w art. 296-307 Kodeksu karnego [przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu] , z wyjątkiem przestępstwa udaremniania lub utrudniania stwierdzenia przestępnego pochodzenia pieniędzy lub ukrywania ich pochodzenia, o którym mowa w art. 299 Kodeksu karnego. 3) wykluczenia wykonawcy, wobec którego prawomocnie orzeczono zakaz ubiegania się o zamówieni a publiczne (art. 108 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp); zakaz orzekany jest wobec podmiotu zbiorowego w oparciu o przepisy ustawy z dnia 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (Dz. U. z 2016 r. poz. 1541 oraz z 2017 r. poz. 724 i 933 ), a wobec osoby fizycznej w oparciu o przepisy Kodeks u postępowania karnego . 4) art. 108 ust. 2 ustawy Pzp, 5) postawy wykluczenia wskazanych art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 – o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (Dz.U. poz. 835)
Porozumienia z innymi wykonawcami mające na celu zakłócenie konkurencji : dot. art. 108 ust. 1 pkt. 5 ustawy Pzp
Praca dzieci i inne formy handlu ludźmi : dot. art. 108 ust. 1 pkt. 1 i 2 ustawy Pzp
Pranie pieniędzy lub finansowanie terroryzmu : dot. art. 108 ust. 1 pkt. 1 i 2 ustawy Pzp
Przestępstwa terrorystyczne lub przestępstwa związane z działalnością terrorystyczną : dot. art. 108 ust. 1 pkt. 1 i 2 ustawy Pzp
Rozwiązanie umowy przed czasem, odszkodowania lub inne porównywalne sankcje : dot. art. 109 ust. 1 pkt. 7 ustawy Pzp
Udział w organizacji przestępczej : dot. art. 108 ust. 1 pkt. 1 i 2 ustawy Pzp
Układ z wierzycielami : dot. art. 109 ust. 1 pkt. 4 ustawy Pzp
Upadłość : dot. art. 109 ust. 1 pkt. 4 ustawy Pzp
Winni wprowadzenia w błąd, zatajenia informacji, niemożności dostarczenia wymaganych dokumentów i uzyskania informacji poufnych w ramach tej procedury : dot. art. 109 ust. 1 pkt. 10 ustawy Pzp

5. Część zamówienia

5.1 Techniczny ID partii : LOT-0001

Tytuł : Świadczenie usługi w postaci schronienia z usługami opiekuńczymi dla średniomiesięcznie 20 osób bezdomnych (kobiet i mężczyzn)
Opis : Wymagany zakres obowiązków Wykonawcy w ramach świadczenia usługi w postaci schronienia z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych : 1) zakwaterowanie w budynku umożliwiającym dostęp do niego przez osoby z niepełnosprawnościami; 2) zakwaterowanie osób przebywających w placówce w pokojach z oknami, wyposażonych w łózka parterowe z materacem, poduszką, kocem i pościelą, szafę oraz stół z krzesłami; 3) w okresie grzewczym zapewnienie w pomieszczeniach temperatury minimum 20C; 4) stały dostęp do WC i łazienki z ciepła i zimną wodą wraz z możliwością skorzystania z prysznica; 5) zapewnienie trzech posiłków dziennie wraz z napojem, w tym jednego gorącego, odpowiednich ze względu na wiek lub stan zdrowia; 6) zapewnienie osobom nieposiadającym żadnego dochodu podstawowych środków higieny osobistej w ilości umożliwiającej utrzymanie czystości, takich jak: mydło, szampon, jednorazowe maszynki do golenia, szczoteczka i pasta do zębów, art. higieniczne dla kobiet itp.; 7) zapewnienie możliwości wykonania prania i suszenia odzieży; 8) zatrudnienie personelu gwarantującego prawidłową, jakość świadczonych usług, w tym usług opiekuńczych; 9) zapewnienie pomocy mieszkańcom placówki w sytuacjach zagrażających ich życiu lub zdrowiu, poprzez umożliwienie pierwszego kontaktu z lekarzem lub placówkami służby zdrowia; 10) zapewnienie wsparcia opiekuna, pracownika socjalnego; 11) zapewnienie właściwych warunków sanitarnych, przeciwpożarowych oraz bezpieczeństwa na terenie schroniska; 12) zapewnienie izolatki dla osób podejrzanych o choroby zakaźne, względnie stanowiących zagrożenie dla współmieszkańców; 13) zapewnienie usług opiekuńczych dostosowanych do indywidualnych potrzeb, w tym (w części 6 dotyczy tylko osób wymagających usług opiekuńczych): a) opieka higieniczna (pomoc w myciu, kąpaniu, ubraniu), b) pomoc przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych, c) pomoc przy spożywaniu posiłków lub karmienie osób tego wymagających, d) pomoc osobom przy przemieszczaniu się. 12. Pozostałe ogólne wymagania wobec Wykonawcy: 1) przestrzegania i poszanowania wolności, praw i obowiązków człowieka i obywatela w stosunku do wszystkich osób korzystających ze schroniska, w tym przestrzegania ich dóbr osobistych zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie RP; 2) prowadzenie rejestru osób korzystających z pomocy schroniska, skierowanych przez MOPS w Gdyni; 3) udzielania informacji osobom korzystającym ze schroniska o możliwości skorzystania ze świadczeń pomocy społecznej oraz pomoc w jej zorganizowaniu; 4) stała współpraca z Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej MOPS w Gdyni (dalej CRiIM) przy realizacji planów pomocy, Indywidualnych Programów Wychodzenia z Bezdomności, kontraktów socjalnych i innych działań mających na celu wspieranie osób przebywających w schroniskach lub ich rodzin, polegającej w szczególności na: a) ustalaniu i monitorowaniu wraz z pracownikiem socjalnym CRiIM planu pomocy klientom, w szczególności związanego z oceną ich sytuacji zdrowotnej, b) motywowaniu osób bezdomnych, u których występuje problem uzależnienia, do podejmowania terapii odwykowej i jej kontynuowania, c) motywowaniu osób bezdomnych do podejmowania wszelkiej aktywności zawodowej, jak również uczestnictwa w różnego rodzaju kursach, szkoleniach i innych formach aktywności społecznej i zawodowej, d) motywowaniu do podejmowania lub kontynuacji leczenia somatycznego lub psychiatrycznego chorych osób bezdomnych, a także w miarę możliwości sprawdzanie stosowania zaleceń lekarskich, e) pomocy osobom bezdomnym przy wypełnieniu i składaniu wszelkich dokumentów dotyczących realizowanego planu pomocy takich jak np. wnioski o nr PESEL, świadczenia rodzinne, dowód osobisty, dokumenty do ZUS, lokal socjalny, świadectwa pracy, orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, umieszczenie w domu pomocy społecznej itp., f) wsparcie osób bezdomnych w sprawach dotyczących unormowania ich sytuacji rodzinnej, g) zapewnieniu dostępu do informacji o możliwych formach pomocy, a także zapewnieniu podstawowej informacji prawnej, medycznej i mieszkaniowej, h) zapewnienie odpowiedniego wsparcia osobom tego wymagającym, w szczególności z powodu wieku, niepełnosprawności, długotrwałej choroby, polegającego na pomocy w codziennym funkcjonowaniu; 5) zapewnienie bieżącego kontaktu między pracownikiem schroniska, a pracownikami socjalnymi CRiIM w dni robocze w godzinach od 8:00 do 15:30; bieżący kontakt musi umożliwiać podjęcie natychmiastowych czynności sprawdzenia, kontroli, weryfikacji i przekazania informacji o sytuacji danej osoby przebywającej w schronisku; 6) zapewnienia konsultacji z pracownikiem socjalnym CRiIM w związku z zamiarem usunięcia ze schroniska osoby tam skierowanej – niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 1 dnia przed przewidywanym terminem usunięcia; 7) niezwłocznego pisemnego poinformowania pracownika socjalnego CRiIM o usunięciu ze schroniska osoby tam skierowanej wraz z podaniem daty i przyczyny usunięcia, jednak nie później niż w terminie dni od daty usunięcia; 8) wsparcia osób bezdomnych w procesie dokonywania wpłat na poczet odpłatności za pobyt w schronisku. Ilość osobodni: 7300.
Wewnętrzny identyfikator : Część 1

5.1.1 Przeznaczenie

Charakter zamówienia : Usługi
Główna klasyfikacja ( cpv ): 85311200 Usługi opieki społecznej dla osób niepełnosprawnych
Dodatkowa klasyfikacja ( cpv ): 85311000 Usługi opieki społecznej obejmujące miejsca noclegowe
Ilość : 20 sztuka
Opcje :
Opis opcji : Zamawiający zastosował prawo opcji o którym mowa w art. 441 ustawy Pzp. Oznacza to, iż podane w ust. 1 ilości osób są maksymalnym szacunkowym zapotrzebowaniem na okres trwania umowy. Zamawiający zastrzega, że zamówienie podstawowe obejmuje 60% zamówienia określonego w danej części zamówienia a pozostałe 40% objęte jest prawem opcji. Zamawiający wykorzysta 60% przedmiotu zamówienia określonego w danej części zamówienia. Pozostałe 40% Zamawiający wykorzysta w trakcie obowiązywania umowy, pod warunkiem zaistnienia zwiększonego zapotrzebowania na miejsca w schronisku z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych. Z tytułu niewykorzystania pełnej ilości zamówienia nie przysługują Wykonawcy wobec Zamawiającego roszczenia odszkodowawcze.

5.1.2 Miejsce realizacji

Adres pocztowy : Grabowo 2
Miejscowość : Gdynia
Kod pocztowy : 81-265
Podpodział krajowy (NUTS) : Trójmiejski ( PL633 )
Kraj : Polska
Informacje dodatkowe :

5.1.3 Szacowany okres obowiązywania

Data początkowa : 01/01/2025
Data zakończenia trwania : 31/12/2025

5.1.6 Informacje ogólne

Zastrzeżony udział : Udział nie jest zastrzeżony.
Projekt zamówienia niefinansowany z funduszy UE
Zamówienie jest objęte zakresem Porozumienia w sprawie zamówień rządowych (GPA) : tak
Przedmiotowe zamówienie jest odpowiednie również dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP)

5.1.10 Kryteria udzielenia zamówienia

Kryterium :
Rodzaj : Cena
Nazwa : cena brutto (P1)
Opis : Cena oznacza łączną cenę brutto za wykonanie całości przedmiotu zamówienia zgodnie z dokumentami zamówienia. Maksymalnie 60 pkt. ena wskazana w formularzu ofertowym oceniana będzie w następujący sposób: najniższa oferowana cena brutto: cena brutto ocenianej oferty x 60 pkt.
Kryterium :
Rodzaj : Jakość
Nazwa : Dodatkowy personel (P2)
Opis : 1) W kryterium „dodatkowy personel” Zamawiający przyzna punkty ofercie, w której Wykonawca zapewni dodatkowy personel. Dodatkowy personel Wykonawca wykaże w formularzu ofertowym. Osoby wyszczególnione w formularzu ofertowym, jako dodatkowy personel nie mogą być tymi samymi osobami, które Wykonawca wykaże w Wykazie osób – załączniku nr 6 / 6a do SWZ, składanym na żądanie Zamawiającego przez Wykonawcę, którego oferta zostanie najwyżej oceniona. 2) W przypadku składania oferty na kilka części zamówienia Wykonawca nie może wykazać tych samych osób w formularzu ofertowym składanym na oferowane części zamówienia. 3) W przypadku braku wypełnienia tabeli pn.: „Wykaz osób na potrzeby kryterium dodatkowy personel” w formularzu ofertowym Zamawiający przyzna 0 punktów. Formularz ofertowy w zakresie ww. kryterium nie będzie podlegać uzupełnieniu 4) Maksymalna ilość punktów, która może być przyznana Wykonawcy w ww. kryterium wynosi 20. a) Fizykoterapeuta - osoba mająca prawo do wykonywania zawodu fizykoterapeuty zgodnie z ustawą z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizykoterapeuty – Dz. U. z 2023 r. poz. 1213 ze zm. - 10 pkt. b) Psycholog – osoba mająca prawo do wykonywania zawodu psychologa zgodnie z ustawą z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów – Dz. U. z 2001 r. Nr 73 poz. 763 ze zm. - 10 pkt.
Kryterium :
Rodzaj : Jakość
Nazwa : lokalizacja schroniska (P3)
Opis : 1) W kryterium lokalizacja schroniska oceniana będzie tj. odległość schroniska od siedziby CRiIM (ul. Działdowska 11, 81-202 Gdynia). Odległość będzie mierzona od miejsca położenia schroniska do siedziby CRiIM przy pomocy aplikacji google maps – najkrótsza odległość po drogach publicznych (w tym odcinki płatne). 2) W przypadku wskazania przez Wykonawcę więcej niż jednej lokalizacji schroniska, Zamawiający będzie brał pod uwagę lokalizację schronisko położonego najbliżej siedziby CRiIM. 3) Wykonawca wskazuje lokalizację schroniska w formularzu ofertowym. 4) W przypadku braku wypełnienia tabeli pn.: Lokalizacja schroniska w formularzu ofertowym Zamawiający przyzna 0 punktów. Formularz ofertowy w zakresie ww. kryterium nie będzie podlegać uzupełnieniu. 5) Maksymalna ilość punktów, która może być przyznana Wykonawcy w ww. kryterium wynosi 20. odległość 0 km – 50 km włącznie - 20 pkt. odległość powyżej 50 km – 100 km włącznie - 10 pkt. odległość powyżej 100 km - 0 pkt.
Opis stosowanej metody, jeżeli nie można przypisać wagi kryteriom :
Uzasadnienie, dlaczego nie określono wagi kryteriów udzielenia zamówienia :

5.1.11 Dokumenty zamówienia

Języki, w których dokumenty zamówienia są oficjalnie dostępne : polski

5.1.12 Warunki udzielenia zamówienia

Warunki zgłoszenia :
Zgłoszenie elektroniczne : Wymagane
Języki, w których można składać oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału : polski
Katalog elektroniczny : Niedozwolone
Wymagane jest użycie zaawansowanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub pieczęci elektronicznej (zgodnie z definicją w rozporządzeniu (UE) nr 910/2014)
Oferty wariantowe : Niedozwolone
Oferenci mogą złożyć więcej niż jedną ofertę : Niedozwolone
Termin składania ofert : 25/11/2024 09:05 +01:00
Termin, do którego oferta musi pozostać ważna : 89 Dzień
Informacje na temat publicznego otwarcia :
Data otwarcia : 25/11/2024 09:15 +01:00
Miejsce : Otwarcie ofert nastąpi na platformie zakupowej https://platformazakupowa.pl/transakcja/1012486. 2. W przypadku awarii Platformy przy użyciu, której Zamawiający dokonuje otwarcia ofert, kiedy powoduje brak możliwości otwarcia ofert w terminie określonym przez Zamawiającego, otwarcie ofert następuje niezwłocznie po usunięciu awarii. Zamawiający poinformuje o zmianie terminu otwarcia ofert na stronie internetowej prowadzonego postępowania.
Informacje dodatkowe : Wykonawca jest związany ofertą do dnia 21.02.2025 r. WARUNKI UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU: 1. Zgodnie z przepisem art. 112 ustawy Pzp, Zamawiający określa następujące warunki udziału w postępowaniu: 1) warunek dotyczący zdolności technicznej lub zawodowej : Warunek nr 1 Warunek zostanie spełniony, jeżeli Wykonawca wykaże, że dysponuje lub będzie dysponować następującymi osobami: a) co najmniej dwiema osobami, które będą pełnić funkcję opiekunów, posiadającymi dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: pielęgniarka / pielęgniarz, ratownik medyczny, opiekun w domu pomocy społecznej, asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, opiekun środowiskowy lub co najmniej posiadającymi wykształcenie branżowe / zasadnicze zawodowe oraz udokumentowane, co najmniej roczne doświadczenie zawodowe w świadczeniu usług opiekuńczych osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku; ukończone szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy; b) co najmniej jedną osobą pełniącą funkcję pracownika socjalnego. UWAGA: Zamawiający nie dopuszcza łączenia przez jedną osobę kilku ww. funkcji. Warunek nr 2 Warunek zostanie spełniony, jeżeli Wykonawca wykaże, że Wykonawca samodzielnie lub jeden z Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, lub inny podmiot, na którego zdolnościach polega Wykonawca (doświadczenia w/w podmiotów nie sumuje się), nie wcześniej niż w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, wykonał należycie, co najmniej jedną usługę schronienia wraz z usługami opiekuńczymi dla minimum 10 osób bezdomnych oraz załączy dokument potwierdzający, że usługi te zostały wykonane lub są wykonywane należycie. Ocena wykazania spełniania ww. warunków nastąpi na podstawie przedstawionych przez Wykonawcę dokumentów, o których mowa w Rozdziale 9 ust. 1 SWZ (podmiotowe środki dowodowe potwierdzające spełnienie warunków udziału w postępowaniu). PODSTAWY WYKLUCZENIA Z POSTĘPOWANIA: Zamawiający wykluczy z postępowania o udzielenie zamówienia Wykonawcę, wobec którego zachodzą podstawy wykluczenia, o których mowa w art. 108 ust. 1 ustawy Pzp (obligatoryjne podstawy wykluczenia), w art. 109 ust. 1 pkt. 4, 7, 10 ustawy Pzp (fakultatywne podstawy wykluczenia), art. 7 ust.1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (Dz. U. z 2024 r. poz. 507) w związku z art. 5k rozporządzenia Rady (UE) 2022/576 w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 833/2014 dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz. Urz. UE nr L 111 z 8.4.2022, str. 1), dalej: rozporządzenie 2022/576, do rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz. Urz. UE nr L 229 z 31.7.2014, str. 1).
Warunki zamówienia :
Wykonanie zamówienia musi odbywać się w ramach programów zatrudnienia chronionego : Nie
Warunki dotyczące realizacji zamówienia : Zostały opisane w projekcie umowy stanowiącym załącznik nr 5 do SWZ, w treści SWZ oraz jej załacznikach
Fakturowanie elektroniczne : Dozwolone
Stosowane będą zlecenia elektroniczne : tak
Stosowane będą płatności elektroniczne : tak
Informacje o terminach odwołania : 1. Odwołanie wnosi się do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej. Odwołujący przekazuje Zamawiającemu odwołanie wniesione w formie elektronicznej albo postaci elektronicznej albo kopię tego odwołania, jeżeli zostało on wniesione w formie pisemnej, przed upływem terminu do wniesienia odwołania w taki sposób, aby mógł on zapoznać się z jego treścią przed upływem tego terminu. 2. Odwołanie wnosi się w terminie: 1) 10 dni od dnia przekazania informacji o czynności Zamawiającego stanowiącej podstawę jego wniesienia, jeżeli informacja została przekazana przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, 2) 10 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych lub dokumentów zamówienia na stronie internetowej, 3) 10 dni od dnia, w którym powzięto lub przy zachowaniu należytej staranności można było powziąć wiadomość o okolicznościach stanowiących podstawę jego wniesienia, w przypadku odwołania w innych okolicznościach niż wymienione w pkt. 1 i 2. 3. Skarga 1) Na orzeczenie KIO oraz postanowienia prezesa KIO, o którym mowa w art. 519 ust. 1 ustawy Pzp, stronom oraz uczestnikom postępowania odwoławczego przysługuje skarga do sądu. 2) Skargę wnosi się do Sądu okręgowego w Warszawie – sądu zamówień publicznych, za pośrednictwem Prezesa KIO, w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia Izby lub postanowienia Prezesa Izby, o którym mowa w art. 519 ust. 1 ustawy Pzp.

5.1.15 Techniki

Umowa ramowa :
Brak umowy ramowej
Informacje o dynamicznym systemie zakupów :
Brak dynamicznego systemu zakupów
Aukcja elektroniczna : nie

5.1.16 Dalsze informacje, mediacja i odwołanie

Organ odwoławczy : Krajowa Izba Odwoławcza
Organizacja udzielająca dodatkowych informacji na temat postępowania o udzielenie zamówienia : Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni
Organizacja udzielająca dodatkowych informacji na temat procedur odwoławczych : Krajowa Izba Odwoławcza
Organizacja rozpatrująca oferty : Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni
TED eSender : Publications Office of the European Union

5.1 Techniczny ID partii : LOT-0002

Tytuł : Świadczenie usługi w postaci schronienia dla średniomiesięcznie 23 osób bezdomnych (kobiet i mężczyzn)
Opis : Wymagany zakres obowiązków Wykonawcy w ramach świadczenia usługi w postaci schronienia dla osób bezdomnych: 1) zapewnienie trzech posiłków dziennie wraz z napojem, w tym jednego gorącego, odpowiednich ze względu na wiek lub stan zdrowia; 2) w okresie grzewczym zapewnienie w pomieszczeniach temperatury minimum 20C; 3) zapewnienie odpowiedniego standardu w pomieszczeniach mieszkalnych, w tym niezbędnego wyposażenia: łóżko wraz z poduszką, kocem i pościelą, szafką oraz stolik z krzesłami; 4) zapewnienie stałego dostępu do bieżącej wody, umożliwienie skorzystania z prysznica i toalety; 5) zapewnienie możliwości wykonania prania i suszenia odzieży; 6) zatrudnienie personelu gwarantującego prawidłowa, jakość świadczonych usług; 7) zapewnienie właściwych warunków sanitarnych, przeciwpożarowych oraz bezpieczeństwa na terenie schroniska; 8) zapewnienie osobom nieposiadającym żadnego dochodu podstawowych środków higieny osobistej w ilości umożliwiającej utrzymanie czystości, takich jak: mydło, szampon, jednorazowe maszynki do golenia, szczoteczka i pasta do zębów, art. higieniczne dla kobiet, pieluchy jednorazowe itp.; 9) zapewnienie pomocy mieszkańcom placówki w sytuacjach zagrażających ich życiu lub zdrowiu, poprzez umożliwienie pierwszego kontaktu z lekarzem lub placówkami służby zdrowia; 10) zapewnienie podstawowych środków opatrunkowych takich jak bandaż, plastry, gaza jałowa, środki dezynfekcyjne itp.; 11) zapewnienie izolatki dla osób podejrzanych o choroby zakaźne, względnie stanowiących zagrożenie dla współmieszkańców. 12. Pozostałe ogólne wymagania wobec Wykonawcy: 1) przestrzegania i poszanowania wolności, praw i obowiązków człowieka i obywatela w stosunku do wszystkich osób korzystających ze schroniska, w tym przestrzegania ich dóbr osobistych zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie RP; 2) prowadzenie rejestru osób korzystających z pomocy schroniska, skierowanych przez MOPS w Gdyni; 3) udzielania informacji osobom korzystającym ze schroniska o możliwości skorzystania ze świadczeń pomocy społecznej oraz pomoc w jej zorganizowaniu; 4) stała współpraca z Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej MOPS w Gdyni (dalej CRiIM) przy realizacji planów pomocy, Indywidualnych Programów Wychodzenia z Bezdomności, kontraktów socjalnych i innych działań mających na celu wspieranie osób przebywających w schroniskach lub ich rodzin, polegającej w szczególności na: a) ustalaniu i monitorowaniu wraz z pracownikiem socjalnym CRiIM planu pomocy klientom, w szczególności związanego z oceną ich sytuacji zdrowotnej, b) motywowaniu osób bezdomnych, u których występuje problem uzależnienia, do podejmowania terapii odwykowej i jej kontynuowania, c) motywowaniu osób bezdomnych do podejmowania wszelkiej aktywności zawodowej, jak również uczestnictwa w różnego rodzaju kursach, szkoleniach i innych formach aktywności społecznej i zawodowej, d) motywowaniu do podejmowania lub kontynuacji leczenia somatycznego lub psychiatrycznego chorych osób bezdomnych, a także w miarę możliwości sprawdzanie stosowania zaleceń lekarskich, e) pomocy osobom bezdomnym przy wypełnieniu i składaniu wszelkich dokumentów dotyczących realizowanego planu pomocy takich jak np. wnioski o nr PESEL, świadczenia rodzinne, dowód osobisty, dokumenty do ZUS, lokal socjalny, świadectwa pracy, orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, umieszczenie w domu pomocy społecznej itp., f) wsparcie osób bezdomnych w sprawach dotyczących unormowania ich sytuacji rodzinnej, g) zapewnieniu dostępu do informacji o możliwych formach pomocy, a także zapewnieniu podstawowej informacji prawnej, medycznej i mieszkaniowej, h) zapewnienie odpowiedniego wsparcia osobom tego wymagającym, w szczególności z powodu wieku, niepełnosprawności, długotrwałej choroby, polegającego na pomocy w codziennym funkcjonowaniu; 5) zapewnienie bieżącego kontaktu między pracownikiem schroniska, a pracownikami socjalnymi CRiIM w dni robocze w godzinach od 8:00 do 15:30; bieżący kontakt musi umożliwiać podjęcie natychmiastowych czynności sprawdzenia, kontroli, weryfikacji i przekazania informacji o sytuacji danej osoby przebywającej w schronisku; 6) zapewnienia konsultacji z pracownikiem socjalnym CRiIM w związku z zamiarem usunięcia ze schroniska osoby tam skierowanej – niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 1 dnia przed przewidywanym terminem usunięcia; 7) niezwłocznego pisemnego poinformowania pracownika socjalnego CRiIM o usunięciu ze schroniska osoby tam skierowanej wraz z podaniem daty i przyczyny usunięcia, jednak nie później niż w terminie dni od daty usunięcia; 8) wsparcia osób bezdomnych w procesie dokonywania wpłat na poczet odpłatności za pobyt w schronisku. Ilość osobodni: 8395.
Wewnętrzny identyfikator : Część 2

5.1.1 Przeznaczenie

Charakter zamówienia : Usługi
Główna klasyfikacja ( cpv ): 85311200 Usługi opieki społecznej dla osób niepełnosprawnych
Dodatkowa klasyfikacja ( cpv ): 85311000 Usługi opieki społecznej obejmujące miejsca noclegowe
Ilość : 23 sztuka
Opcje :
Opis opcji : Oznacza to, iż podane w ust. 1 ilości osób są maksymalnym szacunkowym zapotrzebowaniem na okres trwania umowy. Zamawiający zastrzega, że zamówienie podstawowe obejmuje 60% zamówienia określonego w danej części zamówienia a pozostałe 40% objęte jest prawem opcji. Zamawiający wykorzysta 60% przedmiotu zamówienia określonego w danej części zamówienia. Pozostałe 40% Zamawiający wykorzysta w trakcie obowiązywania umowy, pod warunkiem zaistnienia zwiększonego zapotrzebowania na miejsca w schronisku dla osób bezdomnych. Z tytułu niewykorzystania pełnej ilości zamówienia nie przysługują Wykonawcy wobec Zamawiającego roszczenia odszkodowawcze.

5.1.2 Miejsce realizacji

Adres pocztowy : Grabowo 2
Miejscowość : Gdynia
Kod pocztowy : 81-265
Podpodział krajowy (NUTS) : Trójmiejski ( PL633 )
Kraj : Polska
Informacje dodatkowe :

5.1.3 Szacowany okres obowiązywania

Data początkowa : 01/01/2025
Data zakończenia trwania : 31/12/2025

5.1.6 Informacje ogólne

Zastrzeżony udział : Udział nie jest zastrzeżony.
Projekt zamówienia niefinansowany z funduszy UE
Zamówienie jest objęte zakresem Porozumienia w sprawie zamówień rządowych (GPA) : tak
Przedmiotowe zamówienie jest odpowiednie również dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP)

5.1.10 Kryteria udzielenia zamówienia

Kryterium :
Rodzaj : Cena
Nazwa : cena brutto (P1)
Opis : Cena oznacza łączną cenę brutto za wykonanie całości przedmiotu zamówienia zgodnie z dokumentami zamówienia. Maksymalnie 60 pkt. ena wskazana w formularzu ofertowym oceniana będzie w następujący sposób: najniższa oferowana cena brutto: cena brutto ocenianej oferty x 60 pkt.
Kryterium :
Rodzaj : Jakość
Nazwa : Dodatkowy personel (P2)
Opis : 1) W kryterium „dodatkowy personel” Zamawiający przyzna punkty ofercie, w której Wykonawca zapewni dodatkowy personel. Dodatkowy personel Wykonawca wykaże w formularzu ofertowym. Osoby wyszczególnione w formularzu ofertowym, jako dodatkowy personel nie mogą być tymi samymi osobami, które Wykonawca wykaże w Wykazie osób – załączniku nr 6 / 6a do SWZ, składanym na żądanie Zamawiającego przez Wykonawcę, którego oferta zostanie najwyżej oceniona. 2) W przypadku składania oferty na kilka części zamówienia Wykonawca nie może wykazać tych samych osób w formularzu ofertowym składanym na oferowane części zamówienia. 3) W przypadku braku wypełnienia tabeli pn.: „Wykaz osób na potrzeby kryterium dodatkowy personel” w formularzu ofertowym Zamawiający przyzna 0 punktów. Formularz ofertowy w zakresie ww. kryterium nie będzie podlegać uzupełnieniu 4) Maksymalna ilość punktów, która może być przyznana Wykonawcy w ww. kryterium wynosi 20. a) Terapeuta uzależnień – specjalista z dziedziny psychologii lub też psychiatrii, którego głównym zakresem wiedzy jest diagnozowanie i leczenie różnego rodzaju nałogów - 10 pkt. b) Psycholog – osoba mająca prawo do wykonywania zawodu psychologa zgodnie z ustawą z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów – Dz. U. z 2001 r. Nr 73 poz. 763 ze zm. - 10 pkt.
Kryterium :
Rodzaj : Jakość
Nazwa : lokalizacja schroniska (P3)
Opis : 1) W kryterium lokalizacja schroniska oceniana będzie tj. odległość schroniska od siedziby CRiIM (ul. Działdowska 11, 81-202 Gdynia). Odległość będzie mierzona od miejsca położenia schroniska do siedziby CRiIM przy pomocy aplikacji google maps – najkrótsza odległość po drogach publicznych (w tym odcinki płatne). 2) W przypadku wskazania przez Wykonawcę więcej niż jednej lokalizacji schroniska, Zamawiający będzie brał pod uwagę lokalizację schronisko położonego najbliżej siedziby CRiIM. 3) Wykonawca wskazuje lokalizację schroniska w formularzu ofertowym. 4) W przypadku braku wypełnienia tabeli pn.: Lokalizacja schroniska w formularzu ofertowym Zamawiający przyzna 0 punktów. Formularz ofertowy w zakresie ww. kryterium nie będzie podlegać uzupełnieniu. 5) Maksymalna ilość punktów, która może być przyznana Wykonawcy w ww. kryterium wynosi 20. odległość 0 km – 50 km włącznie - 20 pkt. odległość powyżej 50 km – 100 km włącznie - 10 pkt. odległość powyżej 100 km - 0 pkt.
Opis stosowanej metody, jeżeli nie można przypisać wagi kryteriom :
Uzasadnienie, dlaczego nie określono wagi kryteriów udzielenia zamówienia :

5.1.11 Dokumenty zamówienia

Języki, w których dokumenty zamówienia są oficjalnie dostępne : polski

5.1.12 Warunki udzielenia zamówienia

Warunki zgłoszenia :
Zgłoszenie elektroniczne : Wymagane
Języki, w których można składać oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału : polski
Katalog elektroniczny : Niedozwolone
Wymagane jest użycie zaawansowanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub pieczęci elektronicznej (zgodnie z definicją w rozporządzeniu (UE) nr 910/2014)
Oferty wariantowe : Niedozwolone
Oferenci mogą złożyć więcej niż jedną ofertę : Niedozwolone
Termin składania ofert : 25/11/2024 09:05 +01:00
Termin, do którego oferta musi pozostać ważna : 89 Dzień
Informacje na temat publicznego otwarcia :
Data otwarcia : 25/11/2024 09:15 +01:00
Miejsce : Otwarcie ofert nastąpi na platformie zakupowej https://platformazakupowa.pl/transakcja/1012486. 2. W przypadku awarii Platformy przy użyciu, której Zamawiający dokonuje otwarcia ofert, kiedy powoduje brak możliwości otwarcia ofert w terminie określonym przez Zamawiającego, otwarcie ofert następuje niezwłocznie po usunięciu awarii. Zamawiający poinformuje o zmianie terminu otwarcia ofert na stronie internetowej prowadzonego postępowania.
Informacje dodatkowe : Wykonawca jest związany ofertą do dnia 21.02.2025 r. WARUNKI UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU: 1. Zgodnie z przepisem art. 112 ustawy Pzp, Zamawiający określa następujące warunki udziału w postępowaniu: 1) warunek dotyczący zdolności technicznej lub zawodowej : Warunek nr 1 Warunek zostanie spełniony, jeżeli Wykonawca wykaże, że dysponuje lub będzie dysponować następującymi osobami: a) co najmniej jedną osoba, która będzie pełnić funkcję opiekuna, posiadającą dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: pielęgniarka / pielęgniarz, ratownik medyczny, opiekun w domu pomocy społecznej, asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, opiekun środowiskowy lub co najmniej posiadającymi wykształcenie branżowe / zasadnicze zawodowe oraz udokumentowane, co najmniej roczne doświadczenie zawodowe w świadczeniu usług opiekuńczych osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku; ukończone szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy; b) co najmniej jedną osobą pełniącą funkcję pracownika socjalnego. UWAGA: Zamawiający nie dopuszcza łączenia przez jedną osobę kilku ww. funkcji. Warunek nr 2 Warunek zostanie spełniony, jeżeli Wykonawca wykaże, że Wykonawca samodzielnie lub jeden z Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, lub inny podmiot, na którego zdolnościach polega Wykonawca (doświadczenia w/w podmiotów nie sumuje się), nie wcześniej niż w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, wykonał należycie, co najmniej jedną usługę schronienia dla minimum 20 osób bezdomnych oraz załączy dokument potwierdzający, że usługi te zostały wykonane lub są wykonywane należycie. PODSTAWY WYKLUCZENIA Z POSTĘPOWANIA: Zamawiający wykluczy z postępowania o udzielenie zamówienia Wykonawcę, wobec którego zachodzą podstawy wykluczenia, o których mowa w art. 108 ust. 1 ustawy Pzp (obligatoryjne podstawy wykluczenia), w art. 109 ust. 1 pkt. 4, 7, 10 ustawy Pzp (fakultatywne podstawy wykluczenia), art. 7 ust.1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (Dz. U. z 2024 r. poz. 507) w związku z art. 5k rozporządzenia Rady (UE) 2022/576 w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 833/2014 dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz. Urz. UE nr L 111 z 8.4.2022, str. 1), dalej: rozporządzenie 2022/576, do rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz. Urz. UE nr L 229 z 31.7.2014, str. 1).
Warunki zamówienia :
Wykonanie zamówienia musi odbywać się w ramach programów zatrudnienia chronionego : Nie
Warunki dotyczące realizacji zamówienia : Zostały opisane w projekcie umowy stanowiącym załącznik nr 5 do SWZ, w treści SWZ oraz jej załącznikach
Fakturowanie elektroniczne : Dozwolone
Stosowane będą zlecenia elektroniczne : tak
Stosowane będą płatności elektroniczne : tak
Informacje o terminach odwołania : 1. Odwołanie wnosi się do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej. Odwołujący przekazuje Zamawiającemu odwołanie wniesione w formie elektronicznej albo postaci elektronicznej albo kopię tego odwołania, jeżeli zostało on wniesione w formie pisemnej, przed upływem terminu do wniesienia odwołania w taki sposób, aby mógł on zapoznać się z jego treścią przed upływem tego terminu. 2. Odwołanie wnosi się w terminie: 1) 10 dni od dnia przekazania informacji o czynności Zamawiającego stanowiącej podstawę jego wniesienia, jeżeli informacja została przekazana przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, 2) 10 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych lub dokumentów zamówienia na stronie internetowej, 3) 10 dni od dnia, w którym powzięto lub przy zachowaniu należytej staranności można było powziąć wiadomość o okolicznościach stanowiących podstawę jego wniesienia, w przypadku odwołania w innych okolicznościach niż wymienione w pkt. 1 i 2. 3. Skarga 1) Na orzeczenie KIO oraz postanowienia prezesa KIO, o którym mowa w art. 519 ust. 1 ustawy Pzp, stronom oraz uczestnikom postępowania odwoławczego przysługuje skarga do sądu. 2) Skargę wnosi się do Sądu okręgowego w Warszawie – sądu zamówień publicznych, za pośrednictwem Prezesa KIO, w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia Izby lub postanowienia Prezesa Izby, o którym mowa w art. 519 ust. 1 ustawy Pzp.

5.1.15 Techniki

Umowa ramowa :
Brak umowy ramowej
Informacje o dynamicznym systemie zakupów :
Brak dynamicznego systemu zakupów
Aukcja elektroniczna : nie

5.1.16 Dalsze informacje, mediacja i odwołanie

Organ odwoławczy : Krajowa Izba Odwoławcza
Organizacja udzielająca dodatkowych informacji na temat postępowania o udzielenie zamówienia : Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni
Organizacja udzielająca dodatkowych informacji na temat procedur odwoławczych : Krajowa Izba Odwoławcza
Organizacja rozpatrująca oferty : Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni
TED eSender : Publications Office of the European Union

5.1 Techniczny ID partii : LOT-0003

Tytuł : Świadczenie usługi w postaci schronienia z usługami opiekuńczymi dla średniomiesięcznie 50 osób bezdomnych (kobiet i mężczyzn)
Opis : Wymagany zakres obowiązków Wykonawcy w ramach świadczenia usługi w postaci schronienia z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych : 1) zakwaterowanie w budynku umożliwiającym dostęp do niego przez osoby z niepełnosprawnościami; 2) zakwaterowanie osób przebywających w placówce w pokojach z oknami, wyposażonych w łózka parterowe z materacem, poduszką, kocem i pościelą, szafę oraz stół z krzesłami; 3) w okresie grzewczym zapewnienie w pomieszczeniach temperatury minimum 20C; 4) stały dostęp do WC i łazienki z ciepła i zimną wodą wraz z możliwością skorzystania z prysznica; 5) zapewnienie trzech posiłków dziennie wraz z napojem, w tym jednego gorącego, odpowiednich ze względu na wiek lub stan zdrowia; 6) zapewnienie osobom nieposiadającym żadnego dochodu podstawowych środków higieny osobistej w ilości umożliwiającej utrzymanie czystości, takich jak: mydło, szampon, jednorazowe maszynki do golenia, szczoteczka i pasta do zębów, art. higieniczne dla kobiet itp.; 7) zapewnienie możliwości wykonania prania i suszenia odzieży; 8) zatrudnienie personelu gwarantującego prawidłową, jakość świadczonych usług, w tym usług opiekuńczych; 9) zapewnienie pomocy mieszkańcom placówki w sytuacjach zagrażających ich życiu lub zdrowiu, poprzez umożliwienie pierwszego kontaktu z lekarzem lub placówkami służby zdrowia; 10) zapewnienie wsparcia opiekuna, pracownika socjalnego; 11) zapewnienie właściwych warunków sanitarnych, przeciwpożarowych oraz bezpieczeństwa na terenie schroniska; 12) zapewnienie izolatki dla osób podejrzanych o choroby zakaźne, względnie stanowiących zagrożenie dla współmieszkańców; 13) zapewnienie usług opiekuńczych dostosowanych do indywidualnych potrzeb, w tym (w części 6 dotyczy tylko osób wymagających usług opiekuńczych): a) opieka higieniczna (pomoc w myciu, kąpaniu, ubraniu), b) pomoc przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych, c) pomoc przy spożywaniu posiłków lub karmienie osób tego wymagających, d) pomoc osobom przy przemieszczaniu się. 12. Pozostałe ogólne wymagania wobec Wykonawcy: 1) przestrzegania i poszanowania wolności, praw i obowiązków człowieka i obywatela w stosunku do wszystkich osób korzystających ze schroniska, w tym przestrzegania ich dóbr osobistych zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie RP; 2) prowadzenie rejestru osób korzystających z pomocy schroniska, skierowanych przez MOPS w Gdyni; 3) udzielania informacji osobom korzystającym ze schroniska o możliwości skorzystania ze świadczeń pomocy społecznej oraz pomoc w jej zorganizowaniu; 4) stała współpraca z Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej MOPS w Gdyni (dalej CRiIM) przy realizacji planów pomocy, Indywidualnych Programów Wychodzenia z Bezdomności, kontraktów socjalnych i innych działań mających na celu wspieranie osób przebywających w schroniskach lub ich rodzin, polegającej w szczególności na: a) ustalaniu i monitorowaniu wraz z pracownikiem socjalnym CRiIM planu pomocy klientom, w szczególności związanego z oceną ich sytuacji zdrowotnej, b) motywowaniu osób bezdomnych, u których występuje problem uzależnienia, do podejmowania terapii odwykowej i jej kontynuowania, c) motywowaniu osób bezdomnych do podejmowania wszelkiej aktywności zawodowej, jak również uczestnictwa w różnego rodzaju kursach, szkoleniach i innych formach aktywności społecznej i zawodowej, d) motywowaniu do podejmowania lub kontynuacji leczenia somatycznego lub psychiatrycznego chorych osób bezdomnych, a także w miarę możliwości sprawdzanie stosowania zaleceń lekarskich, e) pomocy osobom bezdomnym przy wypełnieniu i składaniu wszelkich dokumentów dotyczących realizowanego planu pomocy takich jak np. wnioski o nr PESEL, świadczenia rodzinne, dowód osobisty, dokumenty do ZUS, lokal socjalny, świadectwa pracy, orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, umieszczenie w domu pomocy społecznej itp., f) wsparcie osób bezdomnych w sprawach dotyczących unormowania ich sytuacji rodzinnej, g) zapewnieniu dostępu do informacji o możliwych formach pomocy, a także zapewnieniu podstawowej informacji prawnej, medycznej i mieszkaniowej, h) zapewnienie odpowiedniego wsparcia osobom tego wymagającym, w szczególności z powodu wieku, niepełnosprawności, długotrwałej choroby, polegającego na pomocy w codziennym funkcjonowaniu; 5) zapewnienie bieżącego kontaktu między pracownikiem schroniska, a pracownikami socjalnymi CRiIM w dni robocze w godzinach od 8:00 do 15:30; bieżący kontakt musi umożliwiać podjęcie natychmiastowych czynności sprawdzenia, kontroli, weryfikacji i przekazania informacji o sytuacji danej osoby przebywającej w schronisku; 6) zapewnienia konsultacji z pracownikiem socjalnym CRiIM w związku z zamiarem usunięcia ze schroniska osoby tam skierowanej – niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 1 dnia przed przewidywanym terminem usunięcia; 7) niezwłocznego pisemnego poinformowania pracownika socjalnego CRiIM o usunięciu ze schroniska osoby tam skierowanej wraz z podaniem daty i przyczyny usunięcia, jednak nie później niż w terminie dni od daty usunięcia; 8) wsparcia osób bezdomnych w procesie dokonywania wpłat na poczet odpłatności za pobyt w schronisku. Ilość osobodni: 18250.
Wewnętrzny identyfikator : Część 3

5.1.1 Przeznaczenie

Charakter zamówienia : Usługi
Główna klasyfikacja ( cpv ): 85311200 Usługi opieki społecznej dla osób niepełnosprawnych
Dodatkowa klasyfikacja ( cpv ): 85311000 Usługi opieki społecznej obejmujące miejsca noclegowe
Ilość : 50 sztuka
Opcje :
Opis opcji : Zamawiający zastosował prawo opcji o którym mowa w art. 441 ustawy Pzp. Oznacza to, iż podane w ust. 1 ilości osób są maksymalnym szacunkowym zapotrzebowaniem na okres trwania umowy. Zamawiający zastrzega, że zamówienie podstawowe obejmuje 60% zamówienia określonego w danej części zamówienia a pozostałe 40% objęte jest prawem opcji. Zamawiający wykorzysta 60% przedmiotu zamówienia określonego w danej części zamówienia. Pozostałe 40% Zamawiający wykorzysta w trakcie obowiązywania umowy, pod warunkiem zaistnienia zwiększonego zapotrzebowania na miejsca w schronisku z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych. Z tytułu niewykorzystania pełnej ilości zamówienia nie przysługują Wykonawcy wobec Zamawiającego roszczenia odszkodowawcze.

5.1.2 Miejsce realizacji

Adres pocztowy : Grabowo 2
Miejscowość : Gdynia
Kod pocztowy : 81-265
Podpodział krajowy (NUTS) : Trójmiejski ( PL633 )
Kraj : Polska
Informacje dodatkowe :

5.1.3 Szacowany okres obowiązywania

Data początkowa : 01/01/2025
Data zakończenia trwania : 31/12/2025

5.1.6 Informacje ogólne

Zastrzeżony udział : Udział nie jest zastrzeżony.
Projekt zamówienia niefinansowany z funduszy UE
Zamówienie jest objęte zakresem Porozumienia w sprawie zamówień rządowych (GPA) : tak
Przedmiotowe zamówienie jest odpowiednie również dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP)

5.1.10 Kryteria udzielenia zamówienia

Kryterium :
Rodzaj : Cena
Nazwa : cena brutto (P1)
Opis : Cena oznacza łączną cenę brutto za wykonanie całości przedmiotu zamówienia zgodnie z dokumentami zamówienia. Maksymalnie 60 pkt. ena wskazana w formularzu ofertowym oceniana będzie w następujący sposób: najniższa oferowana cena brutto: cena brutto ocenianej oferty x 60 pkt.
Kryterium :
Rodzaj : Jakość
Nazwa : Dodatkowy personel (P2)
Opis : 1) W kryterium „dodatkowy personel” Zamawiający przyzna punkty ofercie, w której Wykonawca zapewni dodatkowy personel. Dodatkowy personel Wykonawca wykaże w formularzu ofertowym. Osoby wyszczególnione w formularzu ofertowym, jako dodatkowy personel nie mogą być tymi samymi osobami, które Wykonawca wykaże w Wykazie osób – załączniku nr 6 / 6a do SWZ, składanym na żądanie Zamawiającego przez Wykonawcę, którego oferta zostanie najwyżej oceniona. 2) W przypadku składania oferty na kilka części zamówienia Wykonawca nie może wykazać tych samych osób w formularzu ofertowym składanym na oferowane części zamówienia. 3) W przypadku braku wypełnienia tabeli pn.: „Wykaz osób na potrzeby kryterium dodatkowy personel” w formularzu ofertowym Zamawiający przyzna 0 punktów. Formularz ofertowy w zakresie ww. kryterium nie będzie podlegać uzupełnieniu 4) Maksymalna ilość punktów, która może być przyznana Wykonawcy w ww. kryterium wynosi 20. a) Fizykoterapeuta - osoba mająca prawo do wykonywania zawodu fizykoterapeuty zgodnie z ustawą z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizykoterapeuty – Dz. U. z 2023 r. poz. 1213 ze zm. - 10 pkt. b) Psycholog – osoba mająca prawo do wykonywania zawodu psychologa zgodnie z ustawą z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów – Dz. U. z 2001 r. Nr 73 poz. 763 ze zm. - 10 pkt.
Kryterium :
Rodzaj : Jakość
Nazwa : lokalizacja schroniska (P3)
Opis : 1) W kryterium lokalizacja schroniska oceniana będzie tj. odległość schroniska od siedziby CRiIM (ul. Działdowska 11, 81-202 Gdynia). Odległość będzie mierzona od miejsca położenia schroniska do siedziby CRiIM przy pomocy aplikacji google maps – najkrótsza odległość po drogach publicznych (w tym odcinki płatne). 2) W przypadku wskazania przez Wykonawcę więcej niż jednej lokalizacji schroniska, Zamawiający będzie brał pod uwagę lokalizację schronisko położonego najbliżej siedziby CRiIM. 3) Wykonawca wskazuje lokalizację schroniska w formularzu ofertowym. 4) W przypadku braku wypełnienia tabeli pn.: Lokalizacja schroniska w formularzu ofertowym Zamawiający przyzna 0 punktów. Formularz ofertowy w zakresie ww. kryterium nie będzie podlegać uzupełnieniu. 5) Maksymalna ilość punktów, która może być przyznana Wykonawcy w ww. kryterium wynosi 20. odległość 0 km – 50 km włącznie - 20 pkt. odległość powyżej 50 km – 100 km włącznie - 10 pkt. odległość powyżej 100 km - 0 pkt.
Opis stosowanej metody, jeżeli nie można przypisać wagi kryteriom :
Uzasadnienie, dlaczego nie określono wagi kryteriów udzielenia zamówienia :

5.1.11 Dokumenty zamówienia

Języki, w których dokumenty zamówienia są oficjalnie dostępne : polski

5.1.12 Warunki udzielenia zamówienia

Warunki zgłoszenia :
Zgłoszenie elektroniczne : Wymagane
Języki, w których można składać oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału : polski
Katalog elektroniczny : Niedozwolone
Wymagane jest użycie zaawansowanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub pieczęci elektronicznej (zgodnie z definicją w rozporządzeniu (UE) nr 910/2014)
Oferty wariantowe : Niedozwolone
Oferenci mogą złożyć więcej niż jedną ofertę : Niedozwolone
Termin składania ofert : 25/11/2024 09:05 +01:00
Termin, do którego oferta musi pozostać ważna : 89 Dzień
Informacje na temat publicznego otwarcia :
Data otwarcia : 25/11/2024 09:15 +01:00
Miejsce : Otwarcie ofert nastąpi na platformie zakupowej https://platformazakupowa.pl/transakcja/1012486. 2. W przypadku awarii Platformy przy użyciu, której Zamawiający dokonuje otwarcia ofert, kiedy powoduje brak możliwości otwarcia ofert w terminie określonym przez Zamawiającego, otwarcie ofert następuje niezwłocznie po usunięciu awarii. Zamawiający poinformuje o zmianie terminu otwarcia ofert na stronie internetowej prowadzonego postępowania.
Informacje dodatkowe : Wykonawca jest związany ofertą do dnia 21.02.2025 r. WARUNKI UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU: 1. Zgodnie z przepisem art. 112 ustawy Pzp, Zamawiający określa następujące warunki udziału w postępowaniu: 1) warunek dotyczący zdolności technicznej lub zawodowej : Warunek nr 1 Warunek zostanie spełniony, jeżeli Wykonawca wykaże, że dysponuje lub będzie dysponować następującymi osobami: a) co najmniej dwiema osobami, które będą pełnić funkcję opiekunów, posiadającymi dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: pielęgniarka / pielęgniarz, ratownik medyczny, opiekun w domu pomocy społecznej, asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, opiekun środowiskowy lub co najmniej posiadającymi wykształcenie branżowe / zasadnicze zawodowe oraz udokumentowane, co najmniej roczne doświadczenie zawodowe w świadczeniu usług opiekuńczych osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku; ukończone szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy; b) co najmniej jedną osobą pełniącą funkcję pracownika socjalnego. UWAGA: Zamawiający nie dopuszcza łączenia przez jedną osobę kilku ww. funkcji. Warunek nr 2 Warunek zostanie spełniony, jeżeli Wykonawca wykaże, że Wykonawca samodzielnie lub jeden z Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, lub inny podmiot, na którego zdolnościach polega Wykonawca (doświadczenia w/w podmiotów nie sumuje się), nie wcześniej niż w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, wykonał należycie, co najmniej jedną usługę schronienia wraz z usługami opiekuńczymi dla minimum 10 osób bezdomnych oraz załączy dokument potwierdzający, że usługi te zostały wykonane lub są wykonywane należycie. Ocena wykazania spełniania ww. warunków nastąpi na podstawie przedstawionych przez Wykonawcę dokumentów, o których mowa w Rozdziale 9 ust. 1 SWZ (podmiotowe środki dowodowe potwierdzające spełnienie warunków udziału w postępowaniu). PODSTAWY WYKLUCZENIA Z POSTĘPOWANIA: Zamawiający wykluczy z postępowania o udzielenie zamówienia Wykonawcę, wobec którego zachodzą podstawy wykluczenia, o których mowa w art. 108 ust. 1 ustawy Pzp (obligatoryjne podstawy wykluczenia), w art. 109 ust. 1 pkt. 4, 7, 10 ustawy Pzp (fakultatywne podstawy wykluczenia), art. 7 ust.1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (Dz. U. z 2024 r. poz. 507) w związku z art. 5k rozporządzenia Rady (UE) 2022/576 w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 833/2014 dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz. Urz. UE nr L 111 z 8.4.2022, str. 1), dalej: rozporządzenie 2022/576, do rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz. Urz. UE nr L 229 z 31.7.2014, str. 1).
Warunki zamówienia :
Wykonanie zamówienia musi odbywać się w ramach programów zatrudnienia chronionego : Nie
Warunki dotyczące realizacji zamówienia : Zostały opisane w projekcie umowy stanowiącym załącznik nr 5 do SWZ, w treści SWZ oraz jej załącznikach
Fakturowanie elektroniczne : Dozwolone
Stosowane będą zlecenia elektroniczne : tak
Stosowane będą płatności elektroniczne : tak
Informacje o terminach odwołania : 1. Odwołanie wnosi się do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej. Odwołujący przekazuje Zamawiającemu odwołanie wniesione w formie elektronicznej albo postaci elektronicznej albo kopię tego odwołania, jeżeli zostało on wniesione w formie pisemnej, przed upływem terminu do wniesienia odwołania w taki sposób, aby mógł on zapoznać się z jego treścią przed upływem tego terminu. 2. Odwołanie wnosi się w terminie: 1) 10 dni od dnia przekazania informacji o czynności Zamawiającego stanowiącej podstawę jego wniesienia, jeżeli informacja została przekazana przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, 2) 10 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych lub dokumentów zamówienia na stronie internetowej, 3) 10 dni od dnia, w którym powzięto lub przy zachowaniu należytej staranności można było powziąć wiadomość o okolicznościach stanowiących podstawę jego wniesienia, w przypadku odwołania w innych okolicznościach niż wymienione w pkt. 1 i 2. 3. Skarga 1) Na orzeczenie KIO oraz postanowienia prezesa KIO, o którym mowa w art. 519 ust. 1 ustawy Pzp, stronom oraz uczestnikom postępowania odwoławczego przysługuje skarga do sądu. 2) Skargę wnosi się do Sądu okręgowego w Warszawie – sądu zamówień publicznych, za pośrednictwem Prezesa KIO, w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia Izby lub postanowienia Prezesa Izby, o którym mowa w art. 519 ust. 1 ustawy Pzp.

5.1.15 Techniki

Umowa ramowa :
Brak umowy ramowej
Informacje o dynamicznym systemie zakupów :
Brak dynamicznego systemu zakupów
Aukcja elektroniczna : nie

5.1.16 Dalsze informacje, mediacja i odwołanie

Organ odwoławczy : Krajowa Izba Odwoławcza
Organizacja udzielająca dodatkowych informacji na temat postępowania o udzielenie zamówienia : Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni
Organizacja udzielająca dodatkowych informacji na temat procedur odwoławczych : Krajowa Izba Odwoławcza
Organizacja rozpatrująca oferty : Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni
TED eSender : Publications Office of the European Union

5.1 Techniczny ID partii : LOT-0004

Tytuł : Świadczenie usługi w postaci schronienia dla średniomiesięcznie 70 osób bezdomnych (tylko mężczyzn)
Opis : Wymagany zakres obowiązków Wykonawcy w ramach świadczenia usługi w postaci schronienia dla osób bezdomnych: 1) zapewnienie trzech posiłków dziennie wraz z napojem, w tym jednego gorącego, odpowiednich ze względu na wiek lub stan zdrowia; 2) w okresie grzewczym zapewnienie w pomieszczeniach temperatury minimum 20C; 3) zapewnienie odpowiedniego standardu w pomieszczeniach mieszkalnych, w tym niezbędnego wyposażenia: łóżko wraz z poduszką, kocem i pościelą, szafką oraz stolik z krzesłami; 4) zapewnienie stałego dostępu do bieżącej wody, umożliwienie skorzystania z prysznica i toalety; 5) zapewnienie możliwości wykonania prania i suszenia odzieży; 6) zatrudnienie personelu gwarantującego prawidłowa, jakość świadczonych usług; 7) zapewnienie właściwych warunków sanitarnych, przeciwpożarowych oraz bezpieczeństwa na terenie schroniska; 8) zapewnienie osobom nieposiadającym żadnego dochodu podstawowych środków higieny osobistej w ilości umożliwiającej utrzymanie czystości, takich jak: mydło, szampon, jednorazowe maszynki do golenia, szczoteczka i pasta do zębów, art. higieniczne dla kobiet, pieluchy jednorazowe itp.; 9) zapewnienie pomocy mieszkańcom placówki w sytuacjach zagrażających ich życiu lub zdrowiu, poprzez umożliwienie pierwszego kontaktu z lekarzem lub placówkami służby zdrowia; 10) zapewnienie podstawowych środków opatrunkowych takich jak bandaż, plastry, gaza jałowa, środki dezynfekcyjne itp.; 11) zapewnienie izolatki dla osób podejrzanych o choroby zakaźne, względnie stanowiących zagrożenie dla współmieszkańców. 12. Pozostałe ogólne wymagania wobec Wykonawcy: 1) przestrzegania i poszanowania wolności, praw i obowiązków człowieka i obywatela w stosunku do wszystkich osób korzystających ze schroniska, w tym przestrzegania ich dóbr osobistych zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie RP; 2) prowadzenie rejestru osób korzystających z pomocy schroniska, skierowanych przez MOPS w Gdyni; 3) udzielania informacji osobom korzystającym ze schroniska o możliwości skorzystania ze świadczeń pomocy społecznej oraz pomoc w jej zorganizowaniu; 4) stała współpraca z Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej MOPS w Gdyni (dalej CRiIM) przy realizacji planów pomocy, Indywidualnych Programów Wychodzenia z Bezdomności, kontraktów socjalnych i innych działań mających na celu wspieranie osób przebywających w schroniskach lub ich rodzin, polegającej w szczególności na: a) ustalaniu i monitorowaniu wraz z pracownikiem socjalnym CRiIM planu pomocy klientom, w szczególności związanego z oceną ich sytuacji zdrowotnej, b) motywowaniu osób bezdomnych, u których występuje problem uzależnienia, do podejmowania terapii odwykowej i jej kontynuowania, c) motywowaniu osób bezdomnych do podejmowania wszelkiej aktywności zawodowej, jak również uczestnictwa w różnego rodzaju kursach, szkoleniach i innych formach aktywności społecznej i zawodowej, d) motywowaniu do podejmowania lub kontynuacji leczenia somatycznego lub psychiatrycznego chorych osób bezdomnych, a także w miarę możliwości sprawdzanie stosowania zaleceń lekarskich, e) pomocy osobom bezdomnym przy wypełnieniu i składaniu wszelkich dokumentów dotyczących realizowanego planu pomocy takich jak np. wnioski o nr PESEL, świadczenia rodzinne, dowód osobisty, dokumenty do ZUS, lokal socjalny, świadectwa pracy, orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, umieszczenie w domu pomocy społecznej itp., f) wsparcie osób bezdomnych w sprawach dotyczących unormowania ich sytuacji rodzinnej, g) zapewnieniu dostępu do informacji o możliwych formach pomocy, a także zapewnieniu podstawowej informacji prawnej, medycznej i mieszkaniowej, h) zapewnienie odpowiedniego wsparcia osobom tego wymagającym, w szczególności z powodu wieku, niepełnosprawności, długotrwałej choroby, polegającego na pomocy w codziennym funkcjonowaniu; 5) zapewnienie bieżącego kontaktu między pracownikiem schroniska, a pracownikami socjalnymi CRiIM w dni robocze w godzinach od 8:00 do 15:30; bieżący kontakt musi umożliwiać podjęcie natychmiastowych czynności sprawdzenia, kontroli, weryfikacji i przekazania informacji o sytuacji danej osoby przebywającej w schronisku; 6) zapewnienia konsultacji z pracownikiem socjalnym CRiIM w związku z zamiarem usunięcia ze schroniska osoby tam skierowanej – niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 1 dnia przed przewidywanym terminem usunięcia; 7) niezwłocznego pisemnego poinformowania pracownika socjalnego CRiIM o usunięciu ze schroniska osoby tam skierowanej wraz z podaniem daty i przyczyny usunięcia, jednak nie później niż w terminie dni od daty usunięcia; 8) wsparcia osób bezdomnych w procesie dokonywania wpłat na poczet odpłatności za pobyt w schronisku. Ilość osobodni: 25 550.
Wewnętrzny identyfikator : Część 4

5.1.1 Przeznaczenie

Charakter zamówienia : Usługi
Główna klasyfikacja ( cpv ): 85311200 Usługi opieki społecznej dla osób niepełnosprawnych
Dodatkowa klasyfikacja ( cpv ): 85311000 Usługi opieki społecznej obejmujące miejsca noclegowe
Ilość : 70 sztuka
Opcje :
Opis opcji : Oznacza to, iż podane w ust. 1 ilości osób są maksymalnym szacunkowym zapotrzebowaniem na okres trwania umowy. Zamawiający zastrzega, że zamówienie podstawowe obejmuje 60% zamówienia określonego w danej części zamówienia a pozostałe 40% objęte jest prawem opcji. Zamawiający wykorzysta 60% przedmiotu zamówienia określonego w danej części zamówienia. Pozostałe 40% Zamawiający wykorzysta w trakcie obowiązywania umowy, pod warunkiem zaistnienia zwiększonego zapotrzebowania na miejsca w schronisku dla osób bezdomnych. Z tytułu niewykorzystania pełnej ilości zamówienia nie przysługują Wykonawcy wobec Zamawiającego roszczenia odszkodowawcze.

5.1.2 Miejsce realizacji

Adres pocztowy : Grabowo 2
Miejscowość : Gdynia
Kod pocztowy : 81-265
Podpodział krajowy (NUTS) : Trójmiejski ( PL633 )
Kraj : Polska
Informacje dodatkowe :

5.1.3 Szacowany okres obowiązywania

Data początkowa : 01/01/2025
Data zakończenia trwania : 31/12/2025

5.1.6 Informacje ogólne

Zastrzeżony udział : Udział nie jest zastrzeżony.
Projekt zamówienia niefinansowany z funduszy UE
Zamówienie jest objęte zakresem Porozumienia w sprawie zamówień rządowych (GPA) : tak
Przedmiotowe zamówienie jest odpowiednie również dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP)

5.1.10 Kryteria udzielenia zamówienia

Kryterium :
Rodzaj : Cena
Nazwa : cena brutto (P1)
Opis : Cena oznacza łączną cenę brutto za wykonanie całości przedmiotu zamówienia zgodnie z dokumentami zamówienia. Maksymalnie 60 pkt. ena wskazana w formularzu ofertowym oceniana będzie w następujący sposób: najniższa oferowana cena brutto: cena brutto ocenianej oferty x 60 pkt.
Kryterium :
Rodzaj : Jakość
Nazwa : Dodatkowy personel (P2)
Opis : 1) W kryterium „dodatkowy personel” Zamawiający przyzna punkty ofercie, w której Wykonawca zapewni dodatkowy personel. Dodatkowy personel Wykonawca wykaże w formularzu ofertowym. Osoby wyszczególnione w formularzu ofertowym, jako dodatkowy personel nie mogą być tymi samymi osobami, które Wykonawca wykaże w Wykazie osób – załączniku nr 6 / 6a do SWZ, składanym na żądanie Zamawiającego przez Wykonawcę, którego oferta zostanie najwyżej oceniona. 2) W przypadku składania oferty na kilka części zamówienia Wykonawca nie może wykazać tych samych osób w formularzu ofertowym składanym na oferowane części zamówienia. 3) W przypadku braku wypełnienia tabeli pn.: „Wykaz osób na potrzeby kryterium dodatkowy personel” w formularzu ofertowym Zamawiający przyzna 0 punktów. Formularz ofertowy w zakresie ww. kryterium nie będzie podlegać uzupełnieniu 4) Maksymalna ilość punktów, która może być przyznana Wykonawcy w ww. kryterium wynosi 20. a) Terapeuta uzależnień – specjalista z dziedziny psychologii lub też psychiatrii, którego głównym zakresem wiedzy jest diagnozowanie i leczenie różnego rodzaju nałogów - 10 pkt. b) Psycholog – osoba mająca prawo do wykonywania zawodu psychologa zgodnie z ustawą z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów – Dz. U. z 2001 r. Nr 73 poz. 763 ze zm. - 10 pkt.
Kryterium :
Rodzaj : Jakość
Nazwa : lokalizacja schroniska (P3)
Opis : 1) W kryterium lokalizacja schroniska oceniana będzie tj. odległość schroniska od siedziby CRiIM (ul. Działdowska 11, 81-202 Gdynia). Odległość będzie mierzona od miejsca położenia schroniska do siedziby CRiIM przy pomocy aplikacji google maps – najkrótsza odległość po drogach publicznych (w tym odcinki płatne). 2) W przypadku wskazania przez Wykonawcę więcej niż jednej lokalizacji schroniska, Zamawiający będzie brał pod uwagę lokalizację schronisko położonego najbliżej siedziby CRiIM. 3) Wykonawca wskazuje lokalizację schroniska w formularzu ofertowym. 4) W przypadku braku wypełnienia tabeli pn.: Lokalizacja schroniska w formularzu ofertowym Zamawiający przyzna 0 punktów. Formularz ofertowy w zakresie ww. kryterium nie będzie podlegać uzupełnieniu. 5) Maksymalna ilość punktów, która może być przyznana Wykonawcy w ww. kryterium wynosi 20. odległość 0 km – 50 km włącznie - 20 pkt. odległość powyżej 50 km – 100 km włącznie - 10 pkt. odległość powyżej 100 km - 0 pkt.
Opis stosowanej metody, jeżeli nie można przypisać wagi kryteriom :
Uzasadnienie, dlaczego nie określono wagi kryteriów udzielenia zamówienia :

5.1.11 Dokumenty zamówienia

Języki, w których dokumenty zamówienia są oficjalnie dostępne : polski

5.1.12 Warunki udzielenia zamówienia

Warunki zgłoszenia :
Zgłoszenie elektroniczne : Wymagane
Języki, w których można składać oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału : polski
Katalog elektroniczny : Niedozwolone
Wymagane jest użycie zaawansowanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub pieczęci elektronicznej (zgodnie z definicją w rozporządzeniu (UE) nr 910/2014)
Oferty wariantowe : Niedozwolone
Oferenci mogą złożyć więcej niż jedną ofertę : Niedozwolone
Termin składania ofert : 25/11/2024 09:05 +01:00
Termin, do którego oferta musi pozostać ważna : 89 Dzień
Informacje na temat publicznego otwarcia :
Data otwarcia : 25/11/2024 09:15 +01:00
Miejsce : Otwarcie ofert nastąpi na platformie zakupowej https://platformazakupowa.pl/transakcja/1012486. 2. W przypadku awarii Platformy przy użyciu, której Zamawiający dokonuje otwarcia ofert, kiedy powoduje brak możliwości otwarcia ofert w terminie określonym przez Zamawiającego, otwarcie ofert następuje niezwłocznie po usunięciu awarii. Zamawiający poinformuje o zmianie terminu otwarcia ofert na stronie internetowej prowadzonego postępowania.
Informacje dodatkowe : Wykonawca jest związany ofertą do dnia 21.02.2025 r. WARUNKI UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU: 1. Zgodnie z przepisem art. 112 ustawy Pzp, Zamawiający określa następujące warunki udziału w postępowaniu: 1) warunek dotyczący zdolności technicznej lub zawodowej : Warunek nr 1 Warunek zostanie spełniony, jeżeli Wykonawca wykaże, że dysponuje lub będzie dysponować następującymi osobami: c) co najmniej dwie osoby, które będą pełnić funkcję opiekunów, posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: pielęgniarka / pielęgniarz, ratownik medyczny, opiekun w domu pomocy społecznej, asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, opiekun środowiskowy lub co najmniej posiadającymi wykształcenie branżowe / zasadnicze zawodowe oraz udokumentowane, co najmniej roczne doświadczenie zawodowe w świadczeniu usług opiekuńczych osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku; ukończone szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy; d) co najmniej dwie osobą pełniące funkcje pracownika socjalnego. UWAGA: Zamawiający nie dopuszcza łączenia przez jedną osobę kilku ww. funkcji. Warunek nr 2 Warunek zostanie spełniony, jeżeli Wykonawca wykaże, że Wykonawca samodzielnie lub jeden z Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, lub inny podmiot, na którego zdolnościach polega Wykonawca (doświadczenia w/w podmiotów nie sumuje się), nie wcześniej niż w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, wykonał należycie, co najmniej jedną usługę schronienia dla minimum 30 osób bezdomnych oraz załączy dokument potwierdzający, że usługi te zostały wykonane lub są wykonywane należycie. PODSTAWY WYKLUCZENIA Z POSTĘPOWANIA: Zamawiający wykluczy z postępowania o udzielenie zamówienia Wykonawcę, wobec którego zachodzą podstawy wykluczenia, o których mowa w art. 108 ust. 1 ustawy Pzp (obligatoryjne podstawy wykluczenia), w art. 109 ust. 1 pkt. 4, 7, 10 ustawy Pzp (fakultatywne podstawy wykluczenia), art. 7 ust.1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (Dz. U. z 2024 r. poz. 507) w związku z art. 5k rozporządzenia Rady (UE) 2022/576 w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 833/2014 dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz. Urz. UE nr L 111 z 8.4.2022, str. 1), dalej: rozporządzenie 2022/576, do rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz. Urz. UE nr L 229 z 31.7.2014, str. 1).
Warunki zamówienia :
Wykonanie zamówienia musi odbywać się w ramach programów zatrudnienia chronionego : Nie
Warunki dotyczące realizacji zamówienia : Zostały opisane w projekcie umowy stanowiącym załącznik nr 5 do SWZ, w treści SWZ oraz jej załącznikach
Fakturowanie elektroniczne : Dozwolone
Stosowane będą zlecenia elektroniczne : tak
Stosowane będą płatności elektroniczne : tak
Informacje o terminach odwołania : 1. Odwołanie wnosi się do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej. Odwołujący przekazuje Zamawiającemu odwołanie wniesione w formie elektronicznej albo postaci elektronicznej albo kopię tego odwołania, jeżeli zostało on wniesione w formie pisemnej, przed upływem terminu do wniesienia odwołania w taki sposób, aby mógł on zapoznać się z jego treścią przed upływem tego terminu. 2. Odwołanie wnosi się w terminie: 1) 10 dni od dnia przekazania informacji o czynności Zamawiającego stanowiącej podstawę jego wniesienia, jeżeli informacja została przekazana przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, 2) 10 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych lub dokumentów zamówienia na stronie internetowej, 3) 10 dni od dnia, w którym powzięto lub przy zachowaniu należytej staranności można było powziąć wiadomość o okolicznościach stanowiących podstawę jego wniesienia, w przypadku odwołania w innych okolicznościach niż wymienione w pkt. 1 i 2. 3. Skarga 1) Na orzeczenie KIO oraz postanowienia prezesa KIO, o którym mowa w art. 519 ust. 1 ustawy Pzp, stronom oraz uczestnikom postępowania odwoławczego przysługuje skarga do sądu. 2) Skargę wnosi się do Sądu okręgowego w Warszawie – sądu zamówień publicznych, za pośrednictwem Prezesa KIO, w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia Izby lub postanowienia Prezesa Izby, o którym mowa w art. 519 ust. 1 ustawy Pzp.

5.1.15 Techniki

Umowa ramowa :
Brak umowy ramowej
Informacje o dynamicznym systemie zakupów :
Brak dynamicznego systemu zakupów
Aukcja elektroniczna : nie

5.1.16 Dalsze informacje, mediacja i odwołanie

Organ odwoławczy : Krajowa Izba Odwoławcza
Organizacja udzielająca dodatkowych informacji na temat postępowania o udzielenie zamówienia : Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni
Organizacja udzielająca dodatkowych informacji na temat procedur odwoławczych : Krajowa Izba Odwoławcza
Organizacja rozpatrująca oferty : Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni
TED eSender : Publications Office of the European Union

5.1 Techniczny ID partii : LOT-0005

Tytuł : Świadczenie usługi w postaci schronienia z usługami opiekuńczymi dla średniomiesięcznie 10 osób bezdomnych (kobiet i mężczyzn)
Opis : Wymagany zakres obowiązków Wykonawcy w ramach świadczenia usługi w postaci schronienia z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych : 1) zakwaterowanie w budynku umożliwiającym dostęp do niego przez osoby z niepełnosprawnościami; 2) zakwaterowanie osób przebywających w placówce w pokojach z oknami, wyposażonych w łózka parterowe z materacem, poduszką, kocem i pościelą, szafę oraz stół z krzesłami; 3) w okresie grzewczym zapewnienie w pomieszczeniach temperatury minimum 20C; 4) stały dostęp do WC i łazienki z ciepła i zimną wodą wraz z możliwością skorzystania z prysznica; 5) zapewnienie trzech posiłków dziennie wraz z napojem, w tym jednego gorącego, odpowiednich ze względu na wiek lub stan zdrowia; 6) zapewnienie osobom nieposiadającym żadnego dochodu podstawowych środków higieny osobistej w ilości umożliwiającej utrzymanie czystości, takich jak: mydło, szampon, jednorazowe maszynki do golenia, szczoteczka i pasta do zębów, art. higieniczne dla kobiet itp.; 7) zapewnienie możliwości wykonania prania i suszenia odzieży; 8) zatrudnienie personelu gwarantującego prawidłową, jakość świadczonych usług, w tym usług opiekuńczych; 9) zapewnienie pomocy mieszkańcom placówki w sytuacjach zagrażających ich życiu lub zdrowiu, poprzez umożliwienie pierwszego kontaktu z lekarzem lub placówkami służby zdrowia; 10) zapewnienie wsparcia opiekuna, pracownika socjalnego; 11) zapewnienie właściwych warunków sanitarnych, przeciwpożarowych oraz bezpieczeństwa na terenie schroniska; 12) zapewnienie izolatki dla osób podejrzanych o choroby zakaźne, względnie stanowiących zagrożenie dla współmieszkańców; 13) zapewnienie usług opiekuńczych dostosowanych do indywidualnych potrzeb, w tym (w części 6 dotyczy tylko osób wymagających usług opiekuńczych): a) opieka higieniczna (pomoc w myciu, kąpaniu, ubraniu), b) pomoc przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych, c) pomoc przy spożywaniu posiłków lub karmienie osób tego wymagających, d) pomoc osobom przy przemieszczaniu się. 12. Pozostałe ogólne wymagania wobec Wykonawcy: 1) przestrzegania i poszanowania wolności, praw i obowiązków człowieka i obywatela w stosunku do wszystkich osób korzystających ze schroniska, w tym przestrzegania ich dóbr osobistych zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie RP; 2) prowadzenie rejestru osób korzystających z pomocy schroniska, skierowanych przez MOPS w Gdyni; 3) udzielania informacji osobom korzystającym ze schroniska o możliwości skorzystania ze świadczeń pomocy społecznej oraz pomoc w jej zorganizowaniu; 4) stała współpraca z Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej MOPS w Gdyni (dalej CRiIM) przy realizacji planów pomocy, Indywidualnych Programów Wychodzenia z Bezdomności, kontraktów socjalnych i innych działań mających na celu wspieranie osób przebywających w schroniskach lub ich rodzin, polegającej w szczególności na: a) ustalaniu i monitorowaniu wraz z pracownikiem socjalnym CRiIM planu pomocy klientom, w szczególności związanego z oceną ich sytuacji zdrowotnej, b) motywowaniu osób bezdomnych, u których występuje problem uzależnienia, do podejmowania terapii odwykowej i jej kontynuowania, c) motywowaniu osób bezdomnych do podejmowania wszelkiej aktywności zawodowej, jak również uczestnictwa w różnego rodzaju kursach, szkoleniach i innych formach aktywności społecznej i zawodowej, d) motywowaniu do podejmowania lub kontynuacji leczenia somatycznego lub psychiatrycznego chorych osób bezdomnych, a także w miarę możliwości sprawdzanie stosowania zaleceń lekarskich, e) pomocy osobom bezdomnym przy wypełnieniu i składaniu wszelkich dokumentów dotyczących realizowanego planu pomocy takich jak np. wnioski o nr PESEL, świadczenia rodzinne, dowód osobisty, dokumenty do ZUS, lokal socjalny, świadectwa pracy, orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, umieszczenie w domu pomocy społecznej itp., f) wsparcie osób bezdomnych w sprawach dotyczących unormowania ich sytuacji rodzinnej, g) zapewnieniu dostępu do informacji o możliwych formach pomocy, a także zapewnieniu podstawowej informacji prawnej, medycznej i mieszkaniowej, h) zapewnienie odpowiedniego wsparcia osobom tego wymagającym, w szczególności z powodu wieku, niepełnosprawności, długotrwałej choroby, polegającego na pomocy w codziennym funkcjonowaniu; 5) zapewnienie bieżącego kontaktu między pracownikiem schroniska, a pracownikami socjalnymi CRiIM w dni robocze w godzinach od 8:00 do 15:30; bieżący kontakt musi umożliwiać podjęcie natychmiastowych czynności sprawdzenia, kontroli, weryfikacji i przekazania informacji o sytuacji danej osoby przebywającej w schronisku; 6) zapewnienia konsultacji z pracownikiem socjalnym CRiIM w związku z zamiarem usunięcia ze schroniska osoby tam skierowanej – niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 1 dnia przed przewidywanym terminem usunięcia; 7) niezwłocznego pisemnego poinformowania pracownika socjalnego CRiIM o usunięciu ze schroniska osoby tam skierowanej wraz z podaniem daty i przyczyny usunięcia, jednak nie później niż w terminie dni od daty usunięcia; 8) wsparcia osób bezdomnych w procesie dokonywania wpłat na poczet odpłatności za pobyt w schronisku. Ilość osobodni: 3650.
Wewnętrzny identyfikator : Część 5

5.1.1 Przeznaczenie

Charakter zamówienia : Usługi
Główna klasyfikacja ( cpv ): 85311200 Usługi opieki społecznej dla osób niepełnosprawnych
Dodatkowa klasyfikacja ( cpv ): 85311000 Usługi opieki społecznej obejmujące miejsca noclegowe
Ilość : 10 sztuka
Opcje :
Opis opcji : Zamawiający zastosował prawo opcji o którym mowa w art. 441 ustawy Pzp. Oznacza to, iż podane w ust. 1 ilości osób są maksymalnym szacunkowym zapotrzebowaniem na okres trwania umowy. Zamawiający zastrzega, że zamówienie podstawowe obejmuje 60% zamówienia określonego w danej części zamówienia a pozostałe 40% objęte jest prawem opcji. Zamawiający wykorzysta 60% przedmiotu zamówienia określonego w danej części zamówienia. Pozostałe 40% Zamawiający wykorzysta w trakcie obowiązywania umowy, pod warunkiem zaistnienia zwiększonego zapotrzebowania na miejsca w schronisku z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych. Z tytułu niewykorzystania pełnej ilości zamówienia nie przysługują Wykonawcy wobec Zamawiającego roszczenia odszkodowawcze.

5.1.2 Miejsce realizacji

Adres pocztowy : Grabowo 2
Miejscowość : Gdynia
Kod pocztowy : 81-265
Podpodział krajowy (NUTS) : Trójmiejski ( PL633 )
Kraj : Polska
Informacje dodatkowe :

5.1.3 Szacowany okres obowiązywania

Data początkowa : 01/01/2025
Data zakończenia trwania : 31/12/2025

5.1.6 Informacje ogólne

Zastrzeżony udział : Udział nie jest zastrzeżony.
Projekt zamówienia niefinansowany z funduszy UE
Zamówienie jest objęte zakresem Porozumienia w sprawie zamówień rządowych (GPA) : tak
Przedmiotowe zamówienie jest odpowiednie również dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP)

5.1.10 Kryteria udzielenia zamówienia

Kryterium :
Rodzaj : Cena
Nazwa : cena brutto (P1)
Opis : Cena oznacza łączną cenę brutto za wykonanie całości przedmiotu zamówienia zgodnie z dokumentami zamówienia. Maksymalnie 60 pkt. ena wskazana w formularzu ofertowym oceniana będzie w następujący sposób: najniższa oferowana cena brutto: cena brutto ocenianej oferty x 60 pkt.
Kryterium :
Rodzaj : Jakość
Nazwa : Dodatkowy personel (P2)
Opis : 1) W kryterium „dodatkowy personel” Zamawiający przyzna punkty ofercie, w której Wykonawca zapewni dodatkowy personel. Dodatkowy personel Wykonawca wykaże w formularzu ofertowym. Osoby wyszczególnione w formularzu ofertowym, jako dodatkowy personel nie mogą być tymi samymi osobami, które Wykonawca wykaże w Wykazie osób – załączniku nr 6 / 6a do SWZ, składanym na żądanie Zamawiającego przez Wykonawcę, którego oferta zostanie najwyżej oceniona. 2) W przypadku składania oferty na kilka części zamówienia Wykonawca nie może wykazać tych samych osób w formularzu ofertowym składanym na oferowane części zamówienia. 3) W przypadku braku wypełnienia tabeli pn.: „Wykaz osób na potrzeby kryterium dodatkowy personel” w formularzu ofertowym Zamawiający przyzna 0 punktów. Formularz ofertowy w zakresie ww. kryterium nie będzie podlegać uzupełnieniu 4) Maksymalna ilość punktów, która może być przyznana Wykonawcy w ww. kryterium wynosi 20. a) Fizykoterapeuta - osoba mająca prawo do wykonywania zawodu fizykoterapeuty zgodnie z ustawą z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizykoterapeuty – Dz. U. z 2023 r. poz. 1213 ze zm. - 10 pkt. b) Psycholog – osoba mająca prawo do wykonywania zawodu psychologa zgodnie z ustawą z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów – Dz. U. z 2001 r. Nr 73 poz. 763 ze zm. - 10 pkt.
Kryterium :
Rodzaj : Jakość
Nazwa : lokalizacja schroniska (P3)
Opis : 1) W kryterium lokalizacja schroniska oceniana będzie tj. odległość schroniska od siedziby CRiIM (ul. Działdowska 11, 81-202 Gdynia). Odległość będzie mierzona od miejsca położenia schroniska do siedziby CRiIM przy pomocy aplikacji google maps – najkrótsza odległość po drogach publicznych (w tym odcinki płatne). 2) W przypadku wskazania przez Wykonawcę więcej niż jednej lokalizacji schroniska, Zamawiający będzie brał pod uwagę lokalizację schronisko położonego najbliżej siedziby CRiIM. 3) Wykonawca wskazuje lokalizację schroniska w formularzu ofertowym. 4) W przypadku braku wypełnienia tabeli pn.: Lokalizacja schroniska w formularzu ofertowym Zamawiający przyzna 0 punktów. Formularz ofertowy w zakresie ww. kryterium nie będzie podlegać uzupełnieniu. 5) Maksymalna ilość punktów, która może być przyznana Wykonawcy w ww. kryterium wynosi 20. odległość 0 km – 50 km włącznie - 20 pkt. odległość powyżej 50 km – 100 km włącznie - 10 pkt. odległość powyżej 100 km - 0 pkt.
Opis stosowanej metody, jeżeli nie można przypisać wagi kryteriom :
Uzasadnienie, dlaczego nie określono wagi kryteriów udzielenia zamówienia :

5.1.11 Dokumenty zamówienia

Języki, w których dokumenty zamówienia są oficjalnie dostępne : polski

5.1.12 Warunki udzielenia zamówienia

Warunki zgłoszenia :
Zgłoszenie elektroniczne : Wymagane
Języki, w których można składać oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału : polski
Katalog elektroniczny : Niedozwolone
Wymagane jest użycie zaawansowanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub pieczęci elektronicznej (zgodnie z definicją w rozporządzeniu (UE) nr 910/2014)
Oferty wariantowe : Niedozwolone
Oferenci mogą złożyć więcej niż jedną ofertę : Niedozwolone
Termin składania ofert : 25/11/2024 09:05 +01:00
Termin, do którego oferta musi pozostać ważna : 89 Dzień
Informacje na temat publicznego otwarcia :
Data otwarcia : 25/11/2024 09:15 +01:00
Miejsce : Otwarcie ofert nastąpi na platformie zakupowej https://platformazakupowa.pl/transakcja/1012486. 2. W przypadku awarii Platformy przy użyciu, której Zamawiający dokonuje otwarcia ofert, kiedy powoduje brak możliwości otwarcia ofert w terminie określonym przez Zamawiającego, otwarcie ofert następuje niezwłocznie po usunięciu awarii. Zamawiający poinformuje o zmianie terminu otwarcia ofert na stronie internetowej prowadzonego postępowania.
Informacje dodatkowe : Wykonawca jest związany ofertą do dnia 21.02.2025 r. WARUNKI UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU: 1. Zgodnie z przepisem art. 112 ustawy Pzp, Zamawiający określa następujące warunki udziału w postępowaniu: 1) warunek dotyczący zdolności technicznej lub zawodowej : Warunek nr 1 Warunek zostanie spełniony, jeżeli Wykonawca wykaże, że dysponuje lub będzie dysponować następującymi osobami: a) co najmniej dwiema osobami, które będą pełnić funkcję opiekunów, posiadającymi dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: pielęgniarka / pielęgniarz, ratownik medyczny, opiekun w domu pomocy społecznej, asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, opiekun środowiskowy lub co najmniej posiadającymi wykształcenie branżowe / zasadnicze zawodowe oraz udokumentowane, co najmniej roczne doświadczenie zawodowe w świadczeniu usług opiekuńczych osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku; ukończone szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy; b) co najmniej jedną osobą pełniącą funkcję pracownika socjalnego. UWAGA: Zamawiający nie dopuszcza łączenia przez jedną osobę kilku ww. funkcji. Warunek nr 2 Warunek zostanie spełniony, jeżeli Wykonawca wykaże, że Wykonawca samodzielnie lub jeden z Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, lub inny podmiot, na którego zdolnościach polega Wykonawca (doświadczenia w/w podmiotów nie sumuje się), nie wcześniej niż w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, wykonał należycie, co najmniej jedną usługę schronienia wraz z usługami opiekuńczymi dla minimum 10 osób bezdomnych oraz załączy dokument potwierdzający, że usługi te zostały wykonane lub są wykonywane należycie. Ocena wykazania spełniania ww. warunków nastąpi na podstawie przedstawionych przez Wykonawcę dokumentów, o których mowa w Rozdziale 9 ust. 1 SWZ (podmiotowe środki dowodowe potwierdzające spełnienie warunków udziału w postępowaniu). PODSTAWY WYKLUCZENIA Z POSTĘPOWANIA: Zamawiający wykluczy z postępowania o udzielenie zamówienia Wykonawcę, wobec którego zachodzą podstawy wykluczenia, o których mowa w art. 108 ust. 1 ustawy Pzp (obligatoryjne podstawy wykluczenia), w art. 109 ust. 1 pkt. 4, 7, 10 ustawy Pzp (fakultatywne podstawy wykluczenia), art. 7 ust.1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (Dz. U. z 2024 r. poz. 507) w związku z art. 5k rozporządzenia Rady (UE) 2022/576 w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 833/2014 dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz. Urz. UE nr L 111 z 8.4.2022, str. 1), dalej: rozporządzenie 2022/576, do rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz. Urz. UE nr L 229 z 31.7.2014, str. 1).
Warunki zamówienia :
Wykonanie zamówienia musi odbywać się w ramach programów zatrudnienia chronionego : Nie
Warunki dotyczące realizacji zamówienia : Zostały opisane w projekcie umowy stanowiącym załącznik nr 5 do SWZ, w treści SWZ oraz jej załącznikach
Fakturowanie elektroniczne : Dozwolone
Stosowane będą zlecenia elektroniczne : tak
Stosowane będą płatności elektroniczne : tak
Informacje o terminach odwołania : 1. Odwołanie wnosi się do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej. Odwołujący przekazuje Zamawiającemu odwołanie wniesione w formie elektronicznej albo postaci elektronicznej albo kopię tego odwołania, jeżeli zostało on wniesione w formie pisemnej, przed upływem terminu do wniesienia odwołania w taki sposób, aby mógł on zapoznać się z jego treścią przed upływem tego terminu. 2. Odwołanie wnosi się w terminie: 1) 10 dni od dnia przekazania informacji o czynności Zamawiającego stanowiącej podstawę jego wniesienia, jeżeli informacja została przekazana przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, 2) 10 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych lub dokumentów zamówienia na stronie internetowej, 3) 10 dni od dnia, w którym powzięto lub przy zachowaniu należytej staranności można było powziąć wiadomość o okolicznościach stanowiących podstawę jego wniesienia, w przypadku odwołania w innych okolicznościach niż wymienione w pkt. 1 i 2. 3. Skarga 1) Na orzeczenie KIO oraz postanowienia prezesa KIO, o którym mowa w art. 519 ust. 1 ustawy Pzp, stronom oraz uczestnikom postępowania odwoławczego przysługuje skarga do sądu. 2) Skargę wnosi się do Sądu okręgowego w Warszawie – sądu zamówień publicznych, za pośrednictwem Prezesa KIO, w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia Izby lub postanowienia Prezesa Izby, o którym mowa w art. 519 ust. 1 ustawy Pzp.

5.1.15 Techniki

Umowa ramowa :
Brak umowy ramowej
Informacje o dynamicznym systemie zakupów :
Brak dynamicznego systemu zakupów
Aukcja elektroniczna : nie

5.1.16 Dalsze informacje, mediacja i odwołanie

Organ odwoławczy : Krajowa Izba Odwoławcza
Organizacja udzielająca dodatkowych informacji na temat postępowania o udzielenie zamówienia : Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni
Organizacja udzielająca dodatkowych informacji na temat procedur odwoławczych : Krajowa Izba Odwoławcza
Organizacja rozpatrująca oferty : Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni
TED eSender : Publications Office of the European Union

5.1 Techniczny ID partii : LOT-0006

Tytuł : Świadczenie usługi w postaci schronienia oraz schronienia z usługami opiekuńczymi dla średniomiesięcznie 10 osób bezdomnych (tylko kobiet) tj.: 3 osoby bezdomne wymagające usług opiekuńczych oraz 7 osób bezdomnych niewymagających usług opiekuńczych
Opis : Wymagany zakres obowiązków Wykonawcy w ramach świadczenia usługi w postaci schronienia z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych : 1) zakwaterowanie w budynku umożliwiającym dostęp do niego przez osoby z niepełnosprawnościami; 2) zakwaterowanie osób przebywających w placówce w pokojach z oknami, wyposażonych w łózka parterowe z materacem, poduszką, kocem i pościelą, szafę oraz stół z krzesłami; 3) w okresie grzewczym zapewnienie w pomieszczeniach temperatury minimum 20C; 4) stały dostęp do WC i łazienki z ciepła i zimną wodą wraz z możliwością skorzystania z prysznica; 5) zapewnienie trzech posiłków dziennie wraz z napojem, w tym jednego gorącego, odpowiednich ze względu na wiek lub stan zdrowia; 6) zapewnienie osobom nieposiadającym żadnego dochodu podstawowych środków higieny osobistej w ilości umożliwiającej utrzymanie czystości, takich jak: mydło, szampon, jednorazowe maszynki do golenia, szczoteczka i pasta do zębów, art. higieniczne dla kobiet itp.; 7) zapewnienie możliwości wykonania prania i suszenia odzieży; 8) zatrudnienie personelu gwarantującego prawidłową, jakość świadczonych usług, w tym usług opiekuńczych; 9) zapewnienie pomocy mieszkańcom placówki w sytuacjach zagrażających ich życiu lub zdrowiu, poprzez umożliwienie pierwszego kontaktu z lekarzem lub placówkami służby zdrowia; 10) zapewnienie wsparcia opiekuna, pracownika socjalnego; 11) zapewnienie właściwych warunków sanitarnych, przeciwpożarowych oraz bezpieczeństwa na terenie schroniska; 12) zapewnienie izolatki dla osób podejrzanych o choroby zakaźne, względnie stanowiących zagrożenie dla współmieszkańców; 13) zapewnienie usług opiekuńczych dostosowanych do indywidualnych potrzeb, w tym (w części 6 dotyczy tylko osób wymagających usług opiekuńczych): a) opieka higieniczna (pomoc w myciu, kąpaniu, ubraniu), b) pomoc przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych, c) pomoc przy spożywaniu posiłków lub karmienie osób tego wymagających, d) pomoc osobom przy przemieszczaniu się. 12. Pozostałe ogólne wymagania wobec Wykonawcy: 1) przestrzegania i poszanowania wolności, praw i obowiązków człowieka i obywatela w stosunku do wszystkich osób korzystających ze schroniska, w tym przestrzegania ich dóbr osobistych zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie RP; 2) prowadzenie rejestru osób korzystających z pomocy schroniska, skierowanych przez MOPS w Gdyni; 3) udzielania informacji osobom korzystającym ze schroniska o możliwości skorzystania ze świadczeń pomocy społecznej oraz pomoc w jej zorganizowaniu; 4) stała współpraca z Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej MOPS w Gdyni (dalej CRiIM) przy realizacji planów pomocy, Indywidualnych Programów Wychodzenia z Bezdomności, kontraktów socjalnych i innych działań mających na celu wspieranie osób przebywających w schroniskach lub ich rodzin, polegającej w szczególności na: a) ustalaniu i monitorowaniu wraz z pracownikiem socjalnym CRiIM planu pomocy klientom, w szczególności związanego z oceną ich sytuacji zdrowotnej, b) motywowaniu osób bezdomnych, u których występuje problem uzależnienia, do podejmowania terapii odwykowej i jej kontynuowania, c) motywowaniu osób bezdomnych do podejmowania wszelkiej aktywności zawodowej, jak również uczestnictwa w różnego rodzaju kursach, szkoleniach i innych formach aktywności społecznej i zawodowej, d) motywowaniu do podejmowania lub kontynuacji leczenia somatycznego lub psychiatrycznego chorych osób bezdomnych, a także w miarę możliwości sprawdzanie stosowania zaleceń lekarskich, e) pomocy osobom bezdomnym przy wypełnieniu i składaniu wszelkich dokumentów dotyczących realizowanego planu pomocy takich jak np. wnioski o nr PESEL, świadczenia rodzinne, dowód osobisty, dokumenty do ZUS, lokal socjalny, świadectwa pracy, orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, umieszczenie w domu pomocy społecznej itp., f) wsparcie osób bezdomnych w sprawach dotyczących unormowania ich sytuacji rodzinnej, g) zapewnieniu dostępu do informacji o możliwych formach pomocy, a także zapewnieniu podstawowej informacji prawnej, medycznej i mieszkaniowej, h) zapewnienie odpowiedniego wsparcia osobom tego wymagającym, w szczególności z powodu wieku, niepełnosprawności, długotrwałej choroby, polegającego na pomocy w codziennym funkcjonowaniu; 5) zapewnienie bieżącego kontaktu między pracownikiem schroniska, a pracownikami socjalnymi CRiIM w dni robocze w godzinach od 8:00 do 15:30; bieżący kontakt musi umożliwiać podjęcie natychmiastowych czynności sprawdzenia, kontroli, weryfikacji i przekazania informacji o sytuacji danej osoby przebywającej w schronisku; 6) zapewnienia konsultacji z pracownikiem socjalnym CRiIM w związku z zamiarem usunięcia ze schroniska osoby tam skierowanej – niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 1 dnia przed przewidywanym terminem usunięcia; 7) niezwłocznego pisemnego poinformowania pracownika socjalnego CRiIM o usunięciu ze schroniska osoby tam skierowanej wraz z podaniem daty i przyczyny usunięcia, jednak nie później niż w terminie dni od daty usunięcia; 8) wsparcia osób bezdomnych w procesie dokonywania wpłat na poczet odpłatności za pobyt w schronisku. Ilość osobodni: 3650.
Wewnętrzny identyfikator : Część 6

5.1.1 Przeznaczenie

Charakter zamówienia : Usługi
Główna klasyfikacja ( cpv ): 85311200 Usługi opieki społecznej dla osób niepełnosprawnych
Dodatkowa klasyfikacja ( cpv ): 85311000 Usługi opieki społecznej obejmujące miejsca noclegowe
Ilość : 10 sztuka
Opcje :
Opis opcji : Zamawiający zastosował prawo opcji o którym mowa w art. 441 ustawy Pzp. Oznacza to, iż podane w ust. 1 ilości osób są maksymalnym szacunkowym zapotrzebowaniem na okres trwania umowy. Zamawiający zastrzega, że zamówienie podstawowe obejmuje 60% zamówienia określonego w danej części zamówienia a pozostałe 40% objęte jest prawem opcji. Zamawiający wykorzysta 60% przedmiotu zamówienia określonego w danej części zamówienia. Pozostałe 40% Zamawiający wykorzysta w trakcie obowiązywania umowy, pod warunkiem zaistnienia zwiększonego zapotrzebowania na miejsca w schronisku z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych. Z tytułu niewykorzystania pełnej ilości zamówienia nie przysługują Wykonawcy wobec Zamawiającego roszczenia odszkodowawcze.

5.1.2 Miejsce realizacji

Adres pocztowy : Grabowo 2
Miejscowość : Gdynia
Kod pocztowy : 81-265
Podpodział krajowy (NUTS) : Trójmiejski ( PL633 )
Kraj : Polska
Informacje dodatkowe :

5.1.3 Szacowany okres obowiązywania

Data początkowa : 01/01/2025
Data zakończenia trwania : 31/12/2025

5.1.6 Informacje ogólne

Zastrzeżony udział : Udział nie jest zastrzeżony.
Projekt zamówienia niefinansowany z funduszy UE
Zamówienie jest objęte zakresem Porozumienia w sprawie zamówień rządowych (GPA) : tak
Przedmiotowe zamówienie jest odpowiednie również dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP)

5.1.10 Kryteria udzielenia zamówienia

Kryterium :
Rodzaj : Cena
Nazwa : cena brutto (P1)
Opis : Cena oznacza łączną cenę brutto za wykonanie całości przedmiotu zamówienia zgodnie z dokumentami zamówienia. Maksymalnie 60 pkt. ena wskazana w formularzu ofertowym oceniana będzie w następujący sposób: najniższa oferowana cena brutto: cena brutto ocenianej oferty x 60 pkt.
Kryterium :
Rodzaj : Jakość
Nazwa : Dodatkowy personel (P2)
Opis : 1) W kryterium „dodatkowy personel” Zamawiający przyzna punkty ofercie, w której Wykonawca zapewni dodatkowy personel. Dodatkowy personel Wykonawca wykaże w formularzu ofertowym. Osoby wyszczególnione w formularzu ofertowym, jako dodatkowy personel nie mogą być tymi samymi osobami, które Wykonawca wykaże w Wykazie osób – załączniku nr 6 / 6a do SWZ, składanym na żądanie Zamawiającego przez Wykonawcę, którego oferta zostanie najwyżej oceniona. 2) W przypadku składania oferty na kilka części zamówienia Wykonawca nie może wykazać tych samych osób w formularzu ofertowym składanym na oferowane części zamówienia. 3) W przypadku braku wypełnienia tabeli pn.: „Wykaz osób na potrzeby kryterium dodatkowy personel” w formularzu ofertowym Zamawiający przyzna 0 punktów. Formularz ofertowy w zakresie ww. kryterium nie będzie podlegać uzupełnieniu 4) Maksymalna ilość punktów, która może być przyznana Wykonawcy w ww. kryterium wynosi 20. a) Fizykoterapeuta - osoba mająca prawo do wykonywania zawodu fizykoterapeuty zgodnie z ustawą z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizykoterapeuty – Dz. U. z 2023 r. poz. 1213 ze zm. - 10 pkt. b) Psycholog – osoba mająca prawo do wykonywania zawodu psychologa zgodnie z ustawą z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów – Dz. U. z 2001 r. Nr 73 poz. 763 ze zm. - 10 pkt.
Kryterium :
Rodzaj : Jakość
Nazwa : lokalizacja schroniska (P3)
Opis : 1) W kryterium lokalizacja schroniska oceniana będzie tj. odległość schroniska od siedziby CRiIM (ul. Działdowska 11, 81-202 Gdynia). Odległość będzie mierzona od miejsca położenia schroniska do siedziby CRiIM przy pomocy aplikacji google maps – najkrótsza odległość po drogach publicznych (w tym odcinki płatne). 2) W przypadku wskazania przez Wykonawcę więcej niż jednej lokalizacji schroniska, Zamawiający będzie brał pod uwagę lokalizację schronisko położonego najbliżej siedziby CRiIM. 3) Wykonawca wskazuje lokalizację schroniska w formularzu ofertowym. 4) W przypadku braku wypełnienia tabeli pn.: Lokalizacja schroniska w formularzu ofertowym Zamawiający przyzna 0 punktów. Formularz ofertowy w zakresie ww. kryterium nie będzie podlegać uzupełnieniu. 5) Maksymalna ilość punktów, która może być przyznana Wykonawcy w ww. kryterium wynosi 20. odległość 0 km – 50 km włącznie - 20 pkt. odległość powyżej 50 km – 100 km włącznie - 10 pkt. odległość powyżej 100 km - 0 pkt.
Opis stosowanej metody, jeżeli nie można przypisać wagi kryteriom :
Uzasadnienie, dlaczego nie określono wagi kryteriów udzielenia zamówienia :

5.1.11 Dokumenty zamówienia

Języki, w których dokumenty zamówienia są oficjalnie dostępne : polski

5.1.12 Warunki udzielenia zamówienia

Warunki zgłoszenia :
Zgłoszenie elektroniczne : Wymagane
Języki, w których można składać oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału : polski
Katalog elektroniczny : Niedozwolone
Wymagane jest użycie zaawansowanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub pieczęci elektronicznej (zgodnie z definicją w rozporządzeniu (UE) nr 910/2014)
Oferty wariantowe : Niedozwolone
Oferenci mogą złożyć więcej niż jedną ofertę : Niedozwolone
Termin składania ofert : 25/11/2024 09:05 +01:00
Termin, do którego oferta musi pozostać ważna : 89 Dzień
Informacje na temat publicznego otwarcia :
Data otwarcia : 25/11/2024 09:15 +01:00
Miejsce : Otwarcie ofert nastąpi na platformie zakupowej https://platformazakupowa.pl/transakcja/1012486. 2. W przypadku awarii Platformy przy użyciu, której Zamawiający dokonuje otwarcia ofert, kiedy powoduje brak możliwości otwarcia ofert w terminie określonym przez Zamawiającego, otwarcie ofert następuje niezwłocznie po usunięciu awarii. Zamawiający poinformuje o zmianie terminu otwarcia ofert na stronie internetowej prowadzonego postępowania.
Informacje dodatkowe : Wykonawca jest związany ofertą do dnia 21.02.2025 r. WARUNKI UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU: 1. Zgodnie z przepisem art. 112 ustawy Pzp, Zamawiający określa następujące warunki udziału w postępowaniu: 1) warunek dotyczący zdolności technicznej lub zawodowej : Warunek nr 1 Warunek zostanie spełniony, jeżeli Wykonawca wykaże, że dysponuje lub będzie dysponować następującymi osobami: a) co najmniej dwiema osobami, które będą pełnić funkcję opiekunów, posiadającymi dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: pielęgniarka / pielęgniarz, ratownik medyczny, opiekun w domu pomocy społecznej, asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, opiekun środowiskowy lub co najmniej posiadającymi wykształcenie branżowe / zasadnicze zawodowe oraz udokumentowane, co najmniej roczne doświadczenie zawodowe w świadczeniu usług opiekuńczych osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku; ukończone szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy; b) co najmniej jedną osobą pełniącą funkcję pracownika socjalnego. UWAGA: Zamawiający nie dopuszcza łączenia przez jedną osobę kilku ww. funkcji. Warunek nr 2 Warunek zostanie spełniony, jeżeli Wykonawca wykaże, że Wykonawca samodzielnie lub jeden z Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, lub inny podmiot, na którego zdolnościach polega Wykonawca (doświadczenia w/w podmiotów nie sumuje się), nie wcześniej niż w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, wykonał należycie, co najmniej jedną usługę schronienia wraz z usługami opiekuńczymi dla minimum 10 osób bezdomnych oraz załączy dokument potwierdzający, że usługi te zostały wykonane lub są wykonywane należycie. Ocena wykazania spełniania ww. warunków nastąpi na podstawie przedstawionych przez Wykonawcę dokumentów, o których mowa w Rozdziale 9 ust. 1 SWZ (podmiotowe środki dowodowe potwierdzające spełnienie warunków udziału w postępowaniu). PODSTAWY WYKLUCZENIA Z POSTĘPOWANIA: Zamawiający wykluczy z postępowania o udzielenie zamówienia Wykonawcę, wobec którego zachodzą podstawy wykluczenia, o których mowa w art. 108 ust. 1 ustawy Pzp (obligatoryjne podstawy wykluczenia), w art. 109 ust. 1 pkt. 4, 7, 10 ustawy Pzp (fakultatywne podstawy wykluczenia), art. 7 ust.1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (Dz. U. z 2024 r. poz. 507) w związku z art. 5k rozporządzenia Rady (UE) 2022/576 w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 833/2014 dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz. Urz. UE nr L 111 z 8.4.2022, str. 1), dalej: rozporządzenie 2022/576, do rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz. Urz. UE nr L 229 z 31.7.2014, str. 1).
Warunki zamówienia :
Wykonanie zamówienia musi odbywać się w ramach programów zatrudnienia chronionego : Nie
Warunki dotyczące realizacji zamówienia : Zostały opisane w projekcie umowy stanowiącym załącznik nr 5 do SWZ, w treści SWZ oraz jej załącznikach
Fakturowanie elektroniczne : Dozwolone
Stosowane będą zlecenia elektroniczne : tak
Stosowane będą płatności elektroniczne : tak
Informacje o terminach odwołania : 1. Odwołanie wnosi się do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej. Odwołujący przekazuje Zamawiającemu odwołanie wniesione w formie elektronicznej albo postaci elektronicznej albo kopię tego odwołania, jeżeli zostało on wniesione w formie pisemnej, przed upływem terminu do wniesienia odwołania w taki sposób, aby mógł on zapoznać się z jego treścią przed upływem tego terminu. 2. Odwołanie wnosi się w terminie: 1) 10 dni od dnia przekazania informacji o czynności Zamawiającego stanowiącej podstawę jego wniesienia, jeżeli informacja została przekazana przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, 2) 10 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych lub dokumentów zamówienia na stronie internetowej, 3) 10 dni od dnia, w którym powzięto lub przy zachowaniu należytej staranności można było powziąć wiadomość o okolicznościach stanowiących podstawę jego wniesienia, w przypadku odwołania w innych okolicznościach niż wymienione w pkt. 1 i 2. 3. Skarga 1) Na orzeczenie KIO oraz postanowienia prezesa KIO, o którym mowa w art. 519 ust. 1 ustawy Pzp, stronom oraz uczestnikom postępowania odwoławczego przysługuje skarga do sądu. 2) Skargę wnosi się do Sądu okręgowego w Warszawie – sądu zamówień publicznych, za pośrednictwem Prezesa KIO, w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia Izby lub postanowienia Prezesa Izby, o którym mowa w art. 519 ust. 1 ustawy Pzp.

5.1.15 Techniki

Umowa ramowa :
Brak umowy ramowej
Informacje o dynamicznym systemie zakupów :
Brak dynamicznego systemu zakupów
Aukcja elektroniczna : nie

5.1.16 Dalsze informacje, mediacja i odwołanie

Organ odwoławczy : Krajowa Izba Odwoławcza
Organizacja udzielająca dodatkowych informacji na temat postępowania o udzielenie zamówienia : Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni
Organizacja udzielająca dodatkowych informacji na temat procedur odwoławczych : Krajowa Izba Odwoławcza
Organizacja rozpatrująca oferty : Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni
TED eSender : Publications Office of the European Union

8. Organizacje

8.1 ORG-0001

Oficjalna nazwa : Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni
Numer rejestracyjny : 5861212048
Adres pocztowy : Grabowo 2
Miejscowość : Gdynia
Kod pocztowy : 81-265
Podpodział krajowy (NUTS) : Trójmiejski ( PL633 )
Kraj : Polska
Punkt kontaktowy : Dział Zamówień Publicznych
Telefon : +48586259355
Adres strony internetowej : https://mopsgdynia.pl/
Adres na potrzeby wymiany informacji (URL) : https://platformazakupowa.pl/pn/mops_gdynia
Role tej organizacji :
Nabywca
Organizacja udzielająca dodatkowych informacji na temat postępowania o udzielenie zamówienia
Organizacja rozpatrująca oferty

8.1 ORG-0002

Oficjalna nazwa : Krajowa Izba Odwoławcza
Numer rejestracyjny : 5262239325
Adres pocztowy : ul. Postępu 17a
Miejscowość : Warszawa
Kod pocztowy : 02-676
Podpodział krajowy (NUTS) : Miasto Warszawa ( PL911 )
Kraj : Polska
Punkt kontaktowy : Kancelaria Urzędu Krajowej Izby Odwoławczej
Telefon : 224587801
Role tej organizacji :
Organ odwoławczy
Organizacja udzielająca dodatkowych informacji na temat procedur odwoławczych

8.1 ORG-0000

Oficjalna nazwa : Publications Office of the European Union
Numer rejestracyjny : PUBL
Miejscowość : Luxembourg
Kod pocztowy : 2417
Podpodział krajowy (NUTS) : Luxembourg ( LU000 )
Kraj : Luksemburg
Telefon : +352 29291
Adres strony internetowej : https://op.europa.eu
Role tej organizacji :
TED eSender

10. Zmiana

Poprzednia wersja ogłoszenia, która jest zmieniana : 678010-2024
Główny powód zmiany : Aktualizacja informacji
Opis : W ogłoszeniu błędnie podano adres strony internetowej prowadzonego postępowania, w związku z czym należało dokonać aktualizacji ogłoszenia.

10.1 Zmiana

Identyfikator sekcji : LOT-0001
Identyfikator sekcji : LOT-0003
Identyfikator sekcji : LOT-0002
Identyfikator sekcji : LOT-0004
Identyfikator sekcji : LOT-0005
Identyfikator sekcji : LOT-0006
Opis zmian : W ogłoszeniu błędnie podano adres strony internetowej prowadzonego postępowania, w związku z czym należało dokonać aktualizacji ogłoszenia.

11. Informacje o ogłoszeniu

11.1 Informacje o ogłoszeniu

Identyfikator/wersja ogłoszenia : 2548a67b-a2aa-451c-a17b-b3706d0836f7 - 01
Typ formularza : Procedura konkurencyjna
Rodzaj ogłoszenia : Ogłoszenie o zamówieniu lub ogłoszenie o koncesji – tryb standardowy
Ogłoszenie – data wysłania : 07/11/2024 08:18 +00:00
Języki, w których przedmiotowe ogłoszenie jest oficjalnie dostępne : polski

11.2 Informacje o publikacji

Numer publikacji ogłoszenia : 00681300-2024
Numer wydania Dz.U. S : 218/2024
Data publikacji : 08/11/2024