En situation, der svarer til konkurs i henhold til national ret
:
Det er en betingelse for deltagelse, at tilbudsgiver ikke befinder sig i en lignende situation som konkurs i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor tilbudsgiveren er hjemhørende, jf. udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2. Tilbudsgiver skal som del af sit tilbud vedlægge en udfyldt udgave af det af Finansiel Stabilitet oprettede European Single Procurement Document (ESPD) som foreløbig dokumentation for, at tilbudsgiver ikke er omfattet af udelukkelsesgrunden. Den tilbudsgiver, som Finansiel Stabilitet har til hensigt at indgå rammeaftale med skal som dokumentation fremlægge: - Danske tilbudsgivere: En serviceattest udstedt af Erhvervsstyrelsen, der ikke er dateret tidligere end 12 måneder før tilbudsfristens udløb. - Tilbudsgivere etableret i andre EU- eller EØS-lande: Den dokumentation, der er listet i informationssystemet e-Certis. - Tilbudsgivere fra øvrige lande: Uddrag fra relevante registre eller tilsvarende dokument udstedt af en kompetent retslig eller administrativ myndighed. Hvis det pågældende land ikke udsteder certifikater eller dokumenter eller disse ikke dækker den pågældende udelukkelsesgrund kan i stedet anvendes erklæring under ed. Såfremt edsaflæggelse ikke anvendes i det pågældende land kan anvendes en tro- og loveerklæring afgivet for en kompetent myndighed, kompetent faglig organisation eller notar.
Konkurs
:
Det er en betingelse for deltagelse, at tilbudsgiver ikke er erklæret konkurs, jf. udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2. Tilbudsgiver skal som del af sit tilbud vedlægge en udfyldt udgave af det af Finansiel Stabilitet oprettede European Single Procurement Document (ESPD) som foreløbig dokumentation for, at tilbudsgiver ikke er omfattet af udelukkelsesgrunden. Den tilbudsgiver, som Finansiel Stabilitet har til hensigt at indgå rammeaftale med skal som dokumentation fremlægge: - Danske tilbudsgivere: En serviceattest udstedt af Erhvervsstyrelsen, der ikke er dateret tidligere end 12 måneder før tilbudsfristens udløb. - Tilbudsgivere etableret i andre EU- eller EØS-lande: Den dokumentation, der er listet i informationssystemet e-Certis. - Tilbudsgivere fra øvrige lande: Uddrag fra relevante registre eller tilsvarende dokument udstedt af en kompetent retslig eller administrativ myndighed. Hvis det pågældende land ikke udsteder certifikater eller dokumenter eller disse ikke dækker den pågældende udelukkelsesgrund kan i stedet anvendes erklæring under ed. Såfremt edsaflæggelse ikke anvendes i det pågældende land kan anvendes en tro- og loveerklæring afgivet for en kompetent myndighed, kompetent faglig organisation eller notar.
Korruption
:
Det er en betingelse for deltagelse, at tilbudsgiver eller en person, der tilhører den tilbudsgivers administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ikke er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for bestikkelse som defineret i artikel 3 i konventionen om bekæmpelse af bestikkelse, som involverer tjenestemænd ved De Europæiske Fællesskaber eller i Den Europæiske Unions medlemsstater, og artikel 2, stk. 1, i Rådets rammeafgørelse 2003/568/RIA af 22. juli 2003 om bekæmpelse af bestikkelse i den private sektor og bestikkelse som defineret i den nationale ret i ansøgerens eller tilbudsgiverens medlemsstat eller hjemland eller i det land, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret, jf. udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 2. Tilbudsgiver skal som del af sit tilbud vedlægge en udfyldt udgave af det af Finansiel Stabilitet oprettede European Single Procurement Document (ESPD) som foreløbig dokumentation for, at tilbudsgiver ikke er omfattet af udelukkelsesgrunden. Den tilbudsgiver, som Finansiel Stabilitet har til hensigt at indgå rammeaftale med skal som dokumentation fremlægge: - Danske tilbudsgivere: En serviceattest udstedt af Erhvervsstyrelsen, der ikke er dateret tidligere end 12 måneder før tilbudsfristens udløb. - Tilbudsgivere etableret i andre EU- eller EØS-lande: Den dokumentation, der er listet i informationssystemet e-Certis. - Tilbudsgivere fra øvrige lande: Uddrag fra relevante registre eller tilsvarende dokument udstedt af en kompetent retslig eller administrativ myndighed. Hvis det pågældende land ikke udsteder certifikater eller dokumenter eller disse ikke dækker den pågældende udelukkelsesgrund eller udelukkelsesperioden på fem år, kan i stedet anvendes erklæring under ed. Såfremt edsaflæggelse ikke anvendes i det pågældende land kan anvendes en tro- og loveerklæring afgivet for en kompetent myndighed, kompetent faglig organisation eller notar.
Tvangsakkord uden for konkurs
:
Det er en betingelse for deltagelse, at tilbudsgiver ikke er under tvangsakkord, jf. udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2. Tilbudsgiver skal som del af sit tilbud vedlægge en udfyldt udgave af det af Finansiel Stabilitet oprettede European Single Procurement Document (ESPD) som foreløbig dokumentation for, at tilbudsgiver ikke er omfattet af udelukkelsesgrunden. Den tilbudsgiver, som Finansiel Stabilitet har til hensigt at indgå rammeaftale med skal som dokumentation fremlægge: - Danske tilbudsgivere: En serviceattest udstedt af Erhvervsstyrelsen, der ikke er dateret tidligere end 12 måneder før tilbudsfristens udløb. - Tilbudsgivere etableret i andre EU- eller EØS-lande: Den dokumentation, der er listet i informationssystemet e-Certis. - Tilbudsgivere fra øvrige lande: Uddrag fra relevante registre eller tilsvarende dokument udstedt af en kompetent retslig eller administrativ myndighed. Hvis det pågældende land ikke udsteder certifikater eller dokumenter eller disse ikke dækker den pågældende udelukkelsesgrund kan i stedet anvendes erklæring under ed. Såfremt edsaflæggelse ikke anvendes i det pågældende land kan anvendes en tro- og loveerklæring afgivet for en kompetent myndighed, kompetent faglig organisation eller notar.
Deltagelse i en kriminel organisation
:
Det er en betingelse for deltagelse, at tilbudsgiver eller en person, der tilhører tilbudsgivers administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ikke er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for handlinger begået som led i en kriminel organisation som defineret i artikel 2 i Rådets rammeafgørelse 2008/841/RIA af 24. oktober 2008, jf. udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 1. Tilbudsgiver skal som del af sit tilbud vedlægge en udfyldt udgave af det af Finansiel Stabilitet oprettede European Single Procurement Document (ESPD) som foreløbig dokumentation for, at tilbudsgiver ikke er omfattet af udelukkelsesgrunden. Den tilbudsgiver, som Finansiel Stabilitet har til hensigt at indgå rammeaftale med skal som dokumentation fremlægge: - Danske tilbudsgivere: En serviceattest udstedt af Erhvervsstyrelsen, der ikke er dateret tidligere end 12 måneder før tilbudsfristens udløb. - Tilbudsgivere etableret i andre EU- eller EØS-lande: Den dokumentation, der er listet i e-Certis, som er et online informationssystem, som skal benyttes til at finde frem til den rette dokumentation, der skal anvendes af EU-medlemslandene i forbindelse med udbud. - Tilbudsgivere fra øvrige lande: Uddrag fra relevante registre eller tilsvarende dokument udstedt af en kompetent retslig eller administrativ myndighed. Hvis det pågældende land ikke udsteder certifikater eller dokumenter eller disse ikke dækker den pågældende udelukkelsesgrund eller udelukkelsesperioden på fem år, kan i stedet anvendes erklæring under ed. Såfremt edsaflæggelse ikke anvendes i det pågældende land kan anvendes en tro- og loveerklæring afgivet for en kompetent myndighed, kompetent faglig organisation eller notar.
Hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme
:
Det er en betingelse for deltagelse, at tilbudsgiver eller en person, der tilhører tilbudsgivers administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ikke er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme som defineret i artikel 1 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2005/60/EF af 26. oktober 2005 om forebyggende foranstaltninger mod anvendelse af det finansielle system til hvidvaskning af penge og finansiering af terrorisme, jf. udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 5. Tilbudsgiver skal som del af sit tilbud vedlægge en udfyldt udgave af det af Finansiel Stabilitet oprettede European Single Procurement Document (ESPD) som foreløbig dokumentation for, at tilbudsgiver ikke er omfattet af udelukkelsesgrunden. Den tilbudsgiver, som Finansiel Stabilitet har til hensigt at indgå rammeaftale med skal som dokumentation fremlægge: - Danske tilbudsgivere: En serviceattest udstedt af Erhvervsstyrelsen, der ikke er dateret tidligere end 12 måneder før tilbudsfristens udløb. - Tilbudsgivere etableret i andre EU- eller EØS-lande: Den dokumentation, der er listet i informationssystemet e-Certis. - Tilbudsgivere fra øvrige lande: Uddrag fra relevante registre eller tilsvarende dokument udstedt af en kompetent retslig eller administrativ myndighed. Hvis det pågældende land ikke udsteder certifikater eller dokumenter eller disse ikke dækker den pågældende udelukkelsesgrund eller udelukkelsesperioden på fem år, kan i stedet anvendes erklæring under ed. Såfremt edsaflæggelse ikke anvendes i det pågældende land kan anvendes en tro- og loveerklæring afgivet for en kompetent myndighed, kompetent faglig organisation eller notar.
Svig
:
Det er en betingelse for deltagelse, at tilbudsgiver eller en person, der tilhører tilbudsgivers administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ikke er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for svig som omhandlet i artikel 1 i konventionen om beskyttelse af De Europæiske Fællesskabers finansielle interesser, jf. udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 3. Tilbudsgiver skal som del af sit tilbud vedlægge en udfyldt udgave af det af Finansiel Stabilitet oprettede European Single Procurement Document (ESPD) som foreløbig dokumentation for, at tilbudsgiver ikke er omfattet af udelukkelsesgrunden. Den tilbudsgiver, som Finansiel Stabilitet har til hensigt at indgå rammeaftale med skal som dokumentation fremlægge: - Danske tilbudsgivere: En serviceattest udstedt af Erhvervsstyrelsen, der ikke er dateret tidligere end 12 måneder før tilbudsfristens udløb. - Tilbudsgivere etableret i andre EU- eller EØS-lande: Den dokumentation, der er listet i informationssystemet e-Certis. - Tilbudsgivere fra øvrige lande: Uddrag fra relevante registre eller tilsvarende dokument udstedt af en kompetent retslig eller administrativ myndighed. Hvis det pågældende land ikke udsteder certifikater eller dokumenter eller disse ikke dækker den pågældende udelukkelsesgrund eller udelukkelsesperioden på fem år, kan i stedet anvendes erklæring under ed. Såfremt edsaflæggelse ikke anvendes i det pågældende land kan anvendes en tro- og loveerklæring afgivet for en kompetent myndighed, kompetent faglig organisation eller notar.
Børnearbejde og andre former for menneskehandel
:
Det er en betingelse for deltagelse, at tilbudsgiver eller en person, der tilhører tilbudsgivers administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ikke er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for overtrædelse af straffelovens § 262 a eller, for så vidt angår en dom fra et andet land angående børnearbejde og andre former for menneskehandel som defineret i artikel 2 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2011/36/EU af 5. april 2011 om forebyggelse og bekæmpelse af menneskehandel og beskyttelse af ofrene herfor, og om erstatning af Rådets rammeafgørelse 2002/629/RIA, jf. udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 6. Tilbudsgiver skal som del af sit tilbud vedlægge en udfyldt udgave af det af Finansiel Stabilitet oprettede European Single Procurement Document (ESPD) som foreløbig dokumentation for, at tilbudsgiver ikke er omfattet af udelukkelsesgrunden. Den tilbudsgiver, som Finansiel Stabilitet har til hensigt at indgå rammeaftale med skal som dokumentation fremlægge: - Danske tilbudsgivere: En serviceattest udstedt af Erhvervsstyrelsen, der ikke er dateret tidligere end 12 måneder før tilbudsfristens udløb. - Tilbudsgivere etableret i andre EU- eller EØS-lande: Den dokumentation, der er listet i informationssystemet e-Certis. - Tilbudsgivere fra øvrige lande: Uddrag fra relevante registre eller tilsvarende dokument udstedt af en kompetent retslig eller administrativ myndighed. Hvis det pågældende land ikke udsteder certifikater eller dokumenter eller disse ikke dækker den pågældende udelukkelsesgrund eller udelukkelsesperioden på fem år, kan i stedet anvendes erklæring under ed. Såfremt edsaflæggelse ikke anvendes i det pågældende land kan anvendes en tro- og loveerklæring afgivet for en kompetent myndighed, kompetent faglig organisation eller notar.
Insolvens
:
Det er en betingelse for deltagelse, at tilbudsgiver ikke her er under insolvens- eller likvidationsbehandling, jf. udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2. Tilbudsgiver skal som del af sit tilbud vedlægge en udfyldt udgave af det af Finansiel Stabilitet oprettede European Single Procurement Document (ESPD) som foreløbig dokumentation for, at tilbudsgiver ikke er omfattet af udelukkelsesgrunden. Den tilbudsgiver, som Finansiel Stabilitet har til hensigt at indgå rammeaftale med skal som dokumentation fremlægge: - Danske tilbudsgivere: En serviceattest udstedt af Erhvervsstyrelsen, der ikke er dateret tidligere end 12 måneder før tilbudsfristens udløb. - Tilbudsgivere etableret i andre EU- eller EØS-lande: Den dokumentation, der er listet i informationssystemet e-Certis. - Tilbudsgivere fra øvrige lande: Uddrag fra relevante registre eller tilsvarende dokument udstedt af en kompetent retslig eller administrativ myndighed. Hvis det pågældende land ikke udsteder certifikater eller dokumenter eller disse ikke dækker den pågældende udelukkelsesgrund kan i stedet anvendes erklæring under ed. Såfremt edsaflæggelse ikke anvendes i det pågældende land kan anvendes en tro- og loveerklæring afgivet for en kompetent myndighed, kompetent faglig organisation eller notar.
Aktiver, der administreres af en kurator
:
Det er en betingelse for deltagelse, at tilbudsgivers aktiver ikke administreres af en kurator eller af retten, jf. udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2. Tilbudsgiver skal som del af sit tilbud vedlægge en udfyldt udgave af det af Finansiel Stabilitet oprettede European Single Procurement Document (ESPD) som foreløbig dokumentation for, at tilbudsgiver ikke er omfattet af udelukkelsesgrunden. Den tilbudsgiver, som Finansiel Stabilitet har til hensigt at indgå rammeaftale med skal som dokumentation fremlægge: - Danske tilbudsgivere: En serviceattest udstedt af Erhvervsstyrelsen, der ikke er dateret tidligere end 12 måneder før tilbudsfristens udløb. - Tilbudsgivere etableret i andre EU- eller EØS-lande: Den dokumentation, der er listet i informationssystemet e-Certis. - Tilbudsgivere fra øvrige lande: Uddrag fra relevante registre eller tilsvarende dokument udstedt af en kompetent retslig eller administrativ myndighed. Hvis det pågældende land ikke udsteder certifikater eller dokumenter eller disse ikke dækker den pågældende udelukkelsesgrund kan i stedet anvendes erklæring under ed. Såfremt edsaflæggelse ikke anvendes i det pågældende land kan anvendes en tro- og loveerklæring afgivet for en kompetent myndighed, kompetent faglig organisation eller notar.
Har afgivet urigtige oplysninger eller tilbageholdt oplysninger, som ikke var i stand
til at fremlægge de krævede dokumenter og indhentet fortrolige oplysninger i forbindelse
med denne procedure
:
Det er en betingelse for deltagelse, at tilbudsgiveren i det pågældende udbud ikke har givet groft urigtige oplysninger, har tilbageholdt oplysninger eller ikke er ude af stand til at fremsende supplerende dokumenter, jf. udbudslovens § 136, nr. 3. Tilbudsgiver skal som del af sit tilbud vedlægge en udfyldt udgave af det af Finansiel Stabilitet oprettede European Single Procurement Document (ESPD) og heri erklære, at tilbudsgiver ikke er omfattet af udelukkelsesgrunden.
Rent nationale udelukkelsesgrunde
:
Det er en betingelse for deltagelse, at tilbudsgiver ikke er etableret i et land, der er optaget på EU-listen over ikkesamarbejdsvillige skattejurisdiktioner og ikke har tiltrådt WTO’s Government Procurement Agreement eller øvrige handelsaftaler, der forpligter Danmark til at åbne markedet for offentlige kontrakter for tilbudsgivere etableret i det pågældende land, jf. udbudsloven § 134 a. Tilbudsgiver skal som del af sit tilbud vedlægge en udfyldt udgave af det af Finansiel Stabilitet oprettede European Single Procurement Document (ESPD) og i del III.D angive om denne er omfattet af udelukkelsesgrunden.
Interessekonflikt som følge af deltagelse i udbudsproceduren
:
Det er en betingelse for deltagelse, at tilbudsgiver ikke befinder sig i en interessekonflikt i forhold til dette udbud, jf. udbudslovens § 136, nr. 1. Tilbudsgiver skal som del af sit tilbud vedlægge en udfyldt udgave af det af Finansiel Stabilitet oprettede European Single Procurement Document (ESPD) og heri erklære, at tilbudsgiver ikke er omfattet af udelukkelsesgrunden.
Direkte eller indirekte involvering i forberedelsen af denne udbudsprocedure
:
Det er betingelse for deltagelse, at der ikke foreligger en konkurrencefordrejning som følge af tilbudsgivers forudgående inddragelse i forberedelsen af udbudsproceduren i forhold til det pågældende udbud, jf. udbudslovens § 136, nr. 2. Tilbudsgiver skal som del af sit tilbud vedlægge en udfyldt udgave af det af Finansiel Stabilitet oprettede European Single Procurement Document (ESPD) og heri erklære, at tilbudsgiver ikke er omfattet af udelukkelsesgrunden.
Skyldig i alvorlige forsømmelser i forbindelse med udøvelsen af erhvervet
:
Det er en betingelse for deltagelse, at tilbudsgiver i forbindelse med udøvelsen af sit erhverv ikke har begået alvorlige forsømmelser, der sår tvivl om tilbudsgiverens integritet, jf. udbudslovens § 136, nr. 4. Tilbudsgiver skal som del af sit tilbud vedlægge en udfyldt udgave af det af Finansiel Stabilitet oprettede European Single Procurement Document (ESPD) og deri angive om tilbudsgiver er omfattet af udelukkelsesgrunden.
Ophævelse eller en lignende sanktion
:
Det er en betingelse for deltagelse, at tilbudsgiveren ikke væsentligt har misligholdt en tidligere offentlig kontrakt, kontrakt med en forsyningsvirksomhed eller koncessionskontrakt, hvor misligholdelsen har medført den pågældende kontrakts ophævelse eller en lignende sanktion, jf. udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 4. Tilbudsgiver skal som del af sit tilbud vedlægge en udfyldt udgave af det af Finansiel Stabilitet oprettede European Single Procurement Document (ESPD) og deri angive om tilbudsgiver er omfattet af udelukkelsesgrunden.
Betaling af socialsikringsbidrag
:
Det er en betingelse for deltagelse, at tilbudsgiver ikke har ubetalt forfalden gæld til offentlige myndigheder vedrørende bidrag til sociale sikringsordninger i henhold til dansk lovgivning eller lovgivningen i det land, hvor tilbudsgiveren er etableret, jf. udbudslovens §§ 135, stk. 3, og 137, stk. 1, nr. 6. Tilbudsgiver skal som del af sit tilbud vedlægge en udfyldt udgave af det af Finansiel Stabilitet oprettede European Single Procurement Document (ESPD) som foreløbig dokumentation for, at tilbudsgiver ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene. Den tilbudsgiver, som Finansiel Stabilitet har til hensigt at indgå rammeaftale med skal som dokumentation fremlægge: - Danske tilbudsgivere: En serviceattest udstedt af Erhvervsstyrelsen, der ikke er dateret tidligere end 12 måneder før tilbudsfristens udløb. - Tilbudsgivere etableret i andre EU- eller EØS-lande: Den dokumentation, der er listet i informationssystemet e-Certis. - Tilbudsgivere fra øvrige lande: Uddrag fra relevante registre eller tilsvarende dokument udstedt af en kompetent retslig eller administrativ myndighed. Hvis det pågældende land ikke udsteder certifikater eller dokumenter eller disse ikke dækker den pågældende udelukkelsesgrund eller udelukkelsesperioden på fem år, kan i stedet anvendes erklæring under ed. Såfremt edsaflæggelse ikke anvendes i det pågældende land kan anvendes en tro- og loveerklæring afgivet for en kompetent myndighed, kompetent faglig organisation eller notar.
Erhvervsvirksomheden er indstillet
:
Det er en betingelse for deltagelse, at tilbudsgiver ikke har indstillet sin erhvervsvirksomhed, jf. udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2. Tilbudsgiver skal som del af sit tilbud vedlægge en udfyldt udgave af det af Finansiel Stabilitet oprettede European Single Procurement Document (ESPD) som foreløbig dokumentation for, at tilbudsgiver ikke er omfattet af udelukkelsesgrunden. Den tilbudsgiver, som Finansiel Stabilitet har til hensigt at indgå rammeaftale med skal som dokumentation fremlægge: - Danske tilbudsgivere: En serviceattest udstedt af Erhvervsstyrelsen, der ikke er dateret tidligere end 12 måneder før tilbudsfristens udløb. - Tilbudsgivere etableret i andre EU- eller EØS-lande: Den dokumentation, der er listet i informationssystemet e-Certis. - Tilbudsgivere fra øvrige lande: Uddrag fra relevante registre eller tilsvarende dokument udstedt af en kompetent retslig eller administrativ myndighed. Hvis det pågældende land ikke udsteder certifikater eller dokumenter eller disse ikke dækker den pågældende udelukkelsesgrund kan i stedet anvendes erklæring under ed. Såfremt edsaflæggelse ikke anvendes i det pågældende land kan anvendes en tro- og loveerklæring afgivet for en kompetent myndighed, kompetent faglig organisation eller notar.
Betaling af skatter og afgifter
:
Det er en betingelse for deltagelse, at tilbudsgiver ikke har ubetalt forfalden gæld til offentlige myndigheder vedrørende skatter og afgifter i henhold til dansk lovgivning eller lovgivningen i det land, hvor tilbudsgiveren er etableret, jf. udbudslovens §§ 135, stk. 3, og 137, stk. 1, nr. 6. Tilbudsgiver skal som del af sit tilbud vedlægge en udfyldt udgave af det af Finansiel Stabilitet oprettede European Single Procurement Document (ESPD) som foreløbig dokumentation for, at tilbudsgiver ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene. Den tilbudsgiver, som Finansiel Stabilitet har til hensigt at indgå rammeaftale med skal som dokumentation fremlægge: - Danske tilbudsgivere: En serviceattest udstedt af Erhvervsstyrelsen, der ikke er dateret tidligere end 12 måneder før tilbudsfristens udløb. - Tilbudsgivere etableret i andre EU- eller EØS-lande: Den dokumentation, der er listet i informationssystemet e-Certis. - Tilbudsgivere fra øvrige lande: Uddrag fra relevante registre eller tilsvarende dokument udstedt af en kompetent retslig eller administrativ myndighed. Hvis det pågældende land ikke udsteder certifikater eller dokumenter eller disse ikke dækker den pågældende udelukkelsesgrund eller udelukkelsesperioden på fem år, kan i stedet anvendes erklæring under ed. Såfremt edsaflæggelse ikke anvendes i det pågældende land kan anvendes en tro- og loveerklæring afgivet for en kompetent myndighed, kompetent faglig organisation eller notar.
Terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet
:
Det er en betingelse for deltagelse, at tilbudsgiver eller en person, der tilhører tilbudsgivers administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ikke er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet som defineret i henholdsvis artikel 1, 3 og 4 i Rådets rammeafgørelse 2002/475/RIA af 13. juni 2002 om bekæmpelse af terrorisme, som ændret ved Rådets rammeafgørelse 2008/919/RIA af 28. november 2008 om ændring af rammeafgørelse 2002/475/RIA om bekæmpelse af terrorisme, jf. udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 4. Tilbudsgiver skal som del af sit tilbud vedlægge en udfyldt udgave af det af Finansiel Stabilitet oprettede European Single Procurement Document (ESPD) som foreløbig dokumentation for, at tilbudsgiver ikke er omfattet af udelukkelsesgrunden. Den tilbudsgiver, som Finansiel Stabilitet har til hensigt at indgå rammeaftale med skal som dokumentation fremlægge: - Danske tilbudsgivere: En serviceattest udstedt af Erhvervsstyrelsen, der ikke er dateret tidligere end 12 måneder før tilbudsfristens udløb. - Tilbudsgivere etableret i andre EU- eller EØS-lande: Den dokumentation, der er listet i informationssystemet e-Certis. - Tilbudsgivere fra øvrige lande: Uddrag fra relevante registre eller tilsvarende dokument udstedt af en kompetent retslig eller administrativ myndighed. Hvis det pågældende land ikke udsteder certifikater eller dokumenter eller disse ikke dækker den pågældende udelukkelsesgrund eller udelukkelsesperioden på fem år, kan i stedet anvendes erklæring under ed. Såfremt edsaflæggelse ikke anvendes i det pågældende land kan anvendes en tro- og loveerklæring afgivet for en kompetent myndighed, kompetent faglig organisation eller notar.